Zdjęcia z Auschwitz na ozdobach choinkowych

0
Auschwitz by Russell Yarwood (CC BY-SA 2.0)

W popularnym sklepie internetowym Amazon ukazały się w sprzedaży ozdoby świąteczne, otwieracz do butelek oraz podkładka pod mysz ze zdjęciem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Amazon wycofał produkty na prośbę Muzeum Auschwitz.

Polskie muzeum skrytykowało amerykańskiego giganta handlu elektronicznego za sprzedaż produktów ze zdjęciami nazistowskiego obozu, w którym podczas II Wojny Światowej życie straciło ponad 1,1 mln osób, głównie Żydów.

W ofercie sklepu można było znaleźć ozdoby choinkowe, otwieracz do butelek i podkładkę pod mysz ze zdjęciami przedstawiającymi m.in. “Bramę Śmierci” w Birkenau, obozowe baraki, ogrodzenia z drutu kolczastego czy wagon towarowy służący do deportacji więźniów do obozu.

Nie wiadomo od kiedy te produkty znajdowały się w sprzedaży.

“Sprzedawanie ozdób choinkowych ze zdjęciami Auschwitz nie wydaje się właściwe. Auschwitz na otwieraczu do butelek jest raczej niepokojące i pozbawione szacunku” – napisało Muzeum Auschwitz na Twitterze, publikując zrzuty ekranu ze strony Amazona. Poprosiło również firmę o wycofaniu produktów.

Wpis był szeroko komentowany przez internautów i wywołał powszechne oburzenie.

Muzeum opublikowało później informację, że produkty zostały usunięte oraz podziękowało użytkownikom mediów społecznościowych za ich “aktywność i reakcję”.

Amazon potwierdził, że “wspomniane produkty zostały usunięte”. “Wszyscy sprzedawcy muszą postępować zgodnie z naszymi wskazówkami dotyczącymi sprzedaży, a ci, którzy tego nie zrobią, będą podlegać działaniu, w tym potencjalnemu usunięciu konta” – dodała firma.

Źródło: tvn24