Atak nożownika na Moście Londyńskim

0
Police by Dafne Cholet (CC BY 2.0)

Policja metropolitalna poinformowała wczoraj, że w związku z atakiem nożownika na London Bridge, nie żyją dwie osoby spośród pięciu rannych. Zginął również napastnik, który został zastrzelony przez funkcjonariusza. Zdarzenie zakwalifikowano jako “atak terrorystyczny”.

Znajdujący się w samym centrum Londynu most zamknięto dla ruchu. Początkowo policja informowała o kilku rannych, nie podając jednak dokładnej liczby. Wieczorem potwierdziła doniesienia medialne, według których w ataku nożownika rannych zostało pięć osób. Dwie z nich zmarły w wyniku odniesionych obrażeń.

Policja przyznaje, że niektóre okoliczności zdarzenia, do którego doszło około godziny 14, “pozostają niejasne”. Według relacji świadków sprawca – uzbrojony w sporej wielkości nóż i z przyczepionymi do ubrania atrapami ładunków wybuchowych – został powstrzymany przez przechodniów, którzy odebrali mu broń. Reakcja policji była błyskawiczna. Na miejscu zdarzenia funkcjonariusze pojawili się o godzinie 13:58 – zaledwie kilka sekund po tym, jak otrzymali pierwsze zgłoszenie. Specjaliści z oddziałów antyterrorystycznych przybyli kilkadziesiąt minut później.

„Podejrzany został postrzelony przez policję i mogę potwierdzić, że zmarł” – powiedział na konferencji prasowej zastępca komisarza ds. operacji specjalnych londyńskiej policji, Neil Basu.

„Był on znany władzom, ponieważ został skazany w 2012 roku za przestępstwa związane z terroryzmem, a w grudniu 2018 roku warunkowo zwolniony z więzienia – oświadczył wieczorem szef brytyjskiej policji antyterrorystycznej Neil Basu.

Wcześniej dziennik “The Times” podał, że napastnik był w przeszłości skazany za przestępstwa związane z islamistycznym terroryzmem, a mniej więcej rok temu został wypuszczony z więzienia, zgadzając się na noszenie tak zwanej elektronicznej bransolety.

W piątek późnym wieczorem premier Boris Johnson odniósł się do informacji o kryminalnej przeszłości sprawcy: „od dawna twierdzę, że błędem jest pozwalanie, aby przestępcy skazani za poważne i brutalne czyny wychodzili z więzienia przedterminowo” – powiedział szef brytyjskiego rządu.

„Bardzo ważne jest, abyśmy pozbyli się tego nawyku i egzekwowali odpowiednie wyroki dla niebezpiecznych przestępców, zwłaszcza terrorystów, czego, jak sądzę, będzie chciało społeczeństwo” – dodał.

 Policja mówi o “ataku terrorystycznym” Policja początkowo informowała, że traktuje sprawę jako “powiązaną z terroryzmem”, potem określiła ją jako “atak terrorystyczny”. Most w piątek wczesnym wieczorem pozostawał zamknięty w związku z trwającym dochodzeniem, ale służby zapewniały, że nie ma już zagrożenia dla ludzi. Nie jest jeszcze jasne, czy ciężarówka, która stała w poprzek mostu i została otoczona przez uzbrojoną policję, miała związek z atakiem. W mediach społecznościowych pojawiły się liczne się nagrania z miejsca zdarzenia.

Źródło: pap.pl