Akcja „Taksówka” z okazji Remembrance Day

0

Z okazji Remembrance Day – święta przypadającego na 11 listopada, czyli rocznicę zakończenia I wojny światowej, edynburscy taksówkarze za darmo dowozili weteranów wojennych na główną uroczystość w mieście.

Jednym z inicjatorów akcji był taksówkarz Rafał Pujdak, o którym pisaliśmy już wcześniej. Do inicjatywy dołączył się również Artur Lenart, który tego dnia pojechał po pana Ludwika Jaszczura, żołnierza 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii wchodzącej w skład 2. Korpusu Polskiego, którym dowodził generał Władysław Anders. Jest jednym z niewielu żyjących uczestników Bitwy pod Monte Cassino.

Do tej inicjatywy zaangażowały się harcerki z Edynburga, czyli Skrzaty “Misie”, Zuchy “Niedźwiadki” oraz Harcerki “Niedźwiedzice”, które podkreśliły: „cieszymy się, że mogłyśmy być częścią tak wspaniałego przedsięwzięcia! Że mogłyśmy dotknąć historii, słuchać jej świadków, ale przede wszystkim pełnić SŁUŻBĘ, która tak głęboko wpisana jest w ideały, którymi żyjemy”.

To jedno z najważniejszych świąt w brytyjskim kalendarzu, charakteryzuje się symbolem czerwonych maków – początkowo były one papierowe, a teraz często to znaczki wpinane w ubrania. Dochód ze sprzedaży przekazywany jest dla znajdujących się w potrzebie byłych żołnierzy i ich rodzin.

Harcerze z Edynburga przygotowali piękne duże maki, które były widocznym elementem podczas obchodów. Nie mogło oczywiście zabraknąć symbolu ZHP Edynburg, czyli Niedźwiedzia Wojtka, który towarzyszył w podróży pana Ludwika Jaszczura.

Przedsięwzięcie było dużym przeżyciem dla harcerzy, którzy podziękowali za możliwość uczestniczenia w Remembrance Day: „dziękujemy, że z dumą mogliśmy nieść polską flagę tu – na obczyźnie, z dala od Polski – a jednocześnie w miejscu tak wiele Polsce zawdzięczającemu. Miejscu okupionemu życiem i zdrowiem wielu Polaków – bohaterów. Jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami. Jesteśmy dumni, że możemy być na tej uroczystościach tu w Szkocji, w Edynburgu. Z dumą nosić mundur. Polski mundur!”

Anna Pytlik