W hołdzie generała Maczka i jego żołnierzy

0
Stanisław Maczek (1892-1994) - General of the Polish Army

W centrum holenderskiej Bredy dokonano odsłonięcia instalacji autorstwa Tomasza Tomaszewskiego. Jest to forma upamiętnienia wyzwolenia miasta przez 1. Dywizję Pancerną generała Stanisława Maczka w 1944 roku.

W uroczystości uczestniczyła wrocławska delegacja z prezydentem stolicy Dolnego Śląska Jackiem Sutrykiem. Dzieło powstało w wyniku wspólnej inicjatywy władz Bredy i Wrocławia z okazji 75. rocznicy wyzwolenia tego miasta przez przez 1. Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka. Wrocław jest miastem partnerskim Bredy.

Instalacja na skwerze w centrum Bredy przedstawia fragment terenu ogrodzony murem. Wewnątrz znajduje się ścieżka, na której odciśnięte są ślady gąsienic czołgu lub wozu pancernego. Widz ma wrażenie, że ślady zanikają na ścieżce.

„One fizyczne zanikają, tak jak zanikają wszelkie ślady fizyczne, jeśli się nimi nie opiekujemy. To dotyczy też ludzkiej pamięci” – powiedział dziennikarzom autor instalacji Tomasz Tomaszewski.

Projekt Tomaszewskiego został wybrany w zeszłym roku przez komisję konkursową złożoną z przedstawicieli Wrocławia i Bredy.

Na uroczystości odsłonięcia instalacji był obecny syn generała Maczka, Andrzej Maczek. Podkreślił, że to dla niego “piękny dzień”.

„To z jednej strony szalenie szczęśliwy dzień, z drugiej smutny, bo stoję przy grobie ojca” – powiedział. Dodał, że jego ojciec jest bohaterem w Holandii, w Polsce i na świecie. „Po wojnie ojciec mówił, że żadna praca nie hańbi i pracował jako barman, bo niestety ówczesne władze polskie odebrały mu obywatelstwo i nie dostał pensji i emerytury” – mówił.

Źródło: pap.pl