Boris Johnson: Albo brexit, albo przedterminowe wybory

0
Parsons_Boris_croydon-932 by BackBoris2012 Campaign Team (CC BY-ND 2.0)

Boris Johnson premier Wielkiej Brytanii jest gotów na przedterminowe wybory, podając nawet ich termin, jeżeli obecny parlament nie poprze brexitu w ustalonej z Unią Europejską formie.

Brexit powraca w dyskursie publicznym niczym bumerang. Jeszcze niedawno media obiegła wieść o porozumieniu w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, zarówno ze strony brytyjskiej jak i unijnej. Z racji procedur nie uda się brexit datowany na koniec października tego roku (tak chciał Johnson). Planowana kolejna data to koniec 2020 roku.

Jednak i odleglejszej perspektywie premier Johnson ma dziś… nowy-stary problem. Porozumienie oprotestowała bowiem Izba Gmin. Johnson traci wiarę w możliwość przeprowadzenia brexitu w obecnych realiach politycznych. Gotowy jest postawić na szali dzisiejsze rządy.

Premier na Twitterze skierował się do lidera Partii Pracy: „Napisałem Jeremy’ego Corbyna: Ten Parlament musi zrobić Brexit teraz lub zrobi to NOWY Parlament, aby kraj mógł pójść dalej”.

Jak podaje PAP, Johnson zaproponował dziś nawet datę przedterminowych wyborów parlamentarnych. Jego propozycją jest czwartek, 12 grudnia.

Wniosek o przedterminowe wybory parlamentarne 12 grudnia zostanie poddany pod głosowanie w najbliższy poniedziałek, 28 października – zapowiedział lider Izby Gmin Jacob Rees-Mogg.

Źródło: pap.pl