Essex: w ciężarówce znaleziono zwłoki 39 osób

0
Police by Dafne Cholet (CC BY 2.0)

W południowo-wschodniej Anglii, w hrabstwie Essex znaleziono ciężarówkę, w której znajdowało się 39 ciał. Został zatrzymany kierowca pojazdu

Tego makabrycznego odkrycia dokonano w parku przemysłowym Waterglade w mieście Grays ok. 30 km na wschód od Londynu o godzinie 1.40 w nocy czasu lokalnego – na miejsce wezwano policję i karetki pogotowia.

Wszystkich 39 osób znalezionych w ciężarówce uznano za zmarłych. Kierowca pojazdu, 25-letni mężczyzna z Irlandii Północnej, został zatrzymany pod zarzutem morderstwa. Uważa się, że mężczyzna wjechał do Wielkiej Brytanii z Bułgarii w sobotę przez port w Holyhead w Walii. Tamtejszy port jest ważnym punktem obsługi handlu z Irlandią.

Doniesień o tym, że ciężarówka rozpoczęła podróż w Bułgarii, nie potwierdziło jednak na razie tamtejsze MSZ. “Wciąż nie można potwierdzić, że znaleziona ciężarówka ma rejestrację bułgarską”– napisał w oświadczeniu resort. W komunikacie poinformowano, że ambasada Bułgarii w Londynie znajduje się w stałym kontakcie z brytyjskimi władzami, a jej przedstawiciele przeprowadzili rozmowy w Foreign Office. Służba prasowa bułgarskiego MSW nie wykluczyła opublikowania informacji po sprawdzeniu danych ciężarówki.

„Prowadzimy dochodzenie, by ustalić, co się stało” – powiedział Andrew Mariner, główny inspektor policji w Essex. Trwa identyfikacja ofiar, ale proces ten może potrwać długo. Nie wiadomo, jakiej były narodowości. Według wstępnych danych, 38 ofiar to osoby dorosłe, jedna to nastolatek. Park przemysłowy, w którym znaleziono ciężarówkę, został otoczony policyjnym kordonem. Mariner poinformował, że policja robi wszystko, by zakłócenia w funkcjonowaniu miejscowych przedsiębiorstw trwały jak najkrócej.

„Jestem wstrząśnięty tym tragicznym wydarzeniem w Essex – oświadczył premier Boris Johnson. – Otrzymuję regularne aktualizacje z ministerstwa spraw wewnętrznych i będę ściśle współpracować z policją Essex, by ustalić, co dokładnie się wydarzyło” – poinformował szef rządu. Dodał, że myślami jest z tymi, którzy stracili życie, oraz ich bliskimi.

Szefowa brytyjskiego MSW Priti Patel oświadczyła w środę, że jest “zaszokowana i zasmucona tym absolutnie tragicznym zdarzeniem”. “Policja w Essex zatrzymała podejrzanego, musimy umożliwić prowadzenie śledztwa” – napisała na Twitterze.

Najtragiczniejsze tego typu zderzenie w historii Wielkiej Brytanii miało miejsce w czerwcu 2000 roku, gdy w porcie w Dover w kontenerze ciężarówki znaleziono ciała 58 chińskich nielegalnych imigrantów, którzy zmarli wskutek braku powietrza. Dwie osoby przeżyły. Rok później holenderski kierowca ciężarówki został skazany na 14 lat więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem ludzi.

Źródło: pap.pl