Sainsbury’s nie będzie sprzedawać fajerwerków

0
Epic Fireworks - Standard Selection Box by Epic Fireworks (CC BY 2.0)

W Wielkiej Brytanii ruszyła sprzedaż fajerwerków – wszystko to za sprawą zbliżającego się święta Bonfire Night. Jednak nie wszyscy są zwolennikami tego typu rozrywki. Dlatego też w trosce o zwierzęta i osoby w podeszłym wieku, sieć supermarketów Sainsbury’s podjęła decyzję, aby całkowicie wycofać się z handlu tego rodzaju produkty.

Bonfire Night, czyli Dzień Guya Fawkesa, to angielskie święto ludowe obchodzone hucznie 5 listopada, w rocznicę wykrycia tzw. spisku prochowego, będącego zamachem na życie króla Anglii i Szkocji Jakuba I Stuarta. Tradycją tego dnia jest palenie przez dzieci kukieł wyobrażających Guya Fawkesa, a także pokazy sztucznych ogni oraz festyny.

“Mając na uwadze dobro ludzi i zwierząt, nie będziemy więcej sprzedawać fajerwerków w żadnym z naszych 2 300 oddziałów w Wielkiej Brytanii” – przekazał rzecznik prasowy Sainsbury’s.

Zaskakująca decyzja sieci została dobrze odebrana zarówno przez liczne organizacje charytatywne, jak i samych klientów sklepu.

“Nie wiem jak mogę Wam podziękować, mój pies nie jest w stanie poradzić sobie ze strachem przed fajerwerkami” – przekazała jedna z internautek na Twitterze.

Jednocześnie w Wielkiej Brytanii trwa obecnie dyskusja nad tym, czy nie wprowadzić całkowitego zakazu używania sztucznych ogni. Zdaniem ekspertów, hałas i błyski są niepokojące dla zwierząt i osób starszych, a także “można je powiązać z antyspołecznymi zachowaniami”.

Brytyjskie prawo precyzuje, że fajerwerków nie wolno odpalać między 23:00 a 7:00, z wyjątkiem specjalnych okazji, takich jak Bonfire Night i Sylwester.

Źródło: londynek.net