“Ostatnia szansa” w sprawie brexitu

0
Boris Johnson by EU2017EE Estonian Presidency (CC BY 2.0)

Dziś w Brukseli rozpocznie się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. Natomiast w środę wieczorem Wielka Brytania i Unia Europejska nie osiągnęły porozumienia w sprawie warunków brexitu. Jednak zdaniem brytyjskiej minister kultury Nicky Morgan jest “duża szansa zawarcia umowy”.

„Szczyt jest już widoczny, ale częściowo przykryty chmurami” – skomentował premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Rozpoczynający się w czwartek dwudniowy szczyt Unii Europejskiej poświęcony brexitowi jest uważany przez komentatorów za “ostatnią szansę” na zawarcie porozumienia, tak by Wielka Brytania z umową wyszła z UE w planowanym terminie, czyli 31 października.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson porównał środowe wieczorne negocjacje w sprawie brexitu do zdobywania góry. „Szczyt jest już widoczny, ale częściowo przykryty chmurami” – powiedział.

Brytyjska minister kultury Nicky Morgan w wywiadzie dla stacji ITV powiedziała, że “widzi dużą szansę zawarcia umowy”.

„Nic nie zostało jeszcze ustalone ani ogłoszone i oczywiście jest taka możliwość, że do porozumienia nie dojdzie, więc musimy poczekać” – zastrzegła. Na dzień przed rozpoczęciem szczytu w Brukseli panowało przekonanie, że na zatwierdzenie prawnego porozumienia na szczycie, o ile zostanie ono osiągnięte, będzie już za późno. Zamiast tego szefowie państw i rządów mają dać dalsze wytyczne polityczne i zwrócić się do Wielkiej Brytanii o stanowisko w sprawie uzgodnień. W Brukseli spekuluje się jednak o możliwym, kolejnym nadzwyczajnym szczycie przed końcem miesiąca.

Źródło: pap.pl