Wielka Brytania: Ponad 97 tys. Polaków zarejestrowało się do udziału w wyborach

0
OLYMPUS DIGITAL CAMERA Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Wstępne obliczenia PAP wykazują, że ponad 97 tys. obywateli polskich przebywających w Wielkiej Brytanii zarejestrowało się, aby wziąć udział w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu. Zdecydowanie jest to rekord, jeśli chodzi o polskie wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii.

Według stanu na minutę przed zamknięciem wczoraj po południu systemu elektronicznej rejestracji na listach było 97 097 wyborców, ale do tego dojdą jeszcze wnioski wysłane pisemnie, faksem i złożone osobiście. Ostateczną liczbę ambasada RP w Londynie powinna ogłosić dziś.

Niemniej jednak, jest to absolutny rekord. Przed wyborami parlamentarnymi w 2015 r. w Wielkiej Brytanii zarejestrowało się ponad 63 tys. Polaków, w 2011 r. liczba ta przekraczała 29 tys. osób, w 2007 r. – ponad 48 tys., a w 2005 r. – nieco ponad 2,8 tys.

Na terytorium Zjednoczonego Królestwa (wliczając w to nienależącą do niego, lecz podległą bezpośrednio brytyjskiej koronie wyspę Jersey) utworzono 54 obwody głosowania – 36 w Anglii, z czego 11 w samym Londynie, 12 w Szkocji, trzy w Irlandii Północnej, dwa w Walii i jeden na Jersey. Łącznie jest to nieco ponad jedna szósta wszystkich zagranicznych obwodów głosowania.

Najwięcej osób zarejestrowało się w obwodzie nr 268 przy polskiej parafii w londyńskiej dzielnicy Ealing – tuż przed zamknięciem rejestracji było to 5 869 osób, ale w trzech obwodach w ambasadzie RP łącznie jest zarejestrowanych 6 312 osób.

W związku z rekordowo dużym zainteresowaniem wyborami ambasada apeluje, by w celu uniknięcia długiego oczekiwania przyjść do lokali wyborczych możliwie jak najwcześniej. Dotyczy to zwłaszcza tych obwodów, w których zarejestrowało się najwięcej osób.

Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS pod koniec 2018 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało 905 tys. Polaków.

Źródło: pap.pl