Szkocja: zakaz dawania dzieciom klapsa

0
Ręka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

W czwartek szkocki parlament poparł zakaz stosowania wszelkich kar cielesnych. Co za tym idzie mieszkańcy Szkocji nie będą już dawać klapsów dzieciom, a cielesne dyscyplinowanie nieletnich będzie karane – informuje BBC.

Inicjatywę poparło 84 deputowanych, 29 głosowało przeciw zmianom w prawie.

Wcześniej rodzice w Szkocji, którzy karali dzieci fizycznie, mogli bronić się, powołując się na zasadę “słusznego pobicia”, czyli justifiable assault.

Autorem ustawy zakazującej klapsów jest poseł Szkockiej Partii Zielonych i były policjant, John Finni. Polityk zdobył w tej sprawie poparcie nie tylko własnej partii, ale też SNP, Partii Pracy i Liberalnych Demokratów oraz wielu organizacji charytatywnych.

Finnie argumentował, że klapsy uczą dzieci, że “potęga jest słuszna”, a zakaz “stanowiłby wyraźne przesłanie, że przemoc nigdy nie jest dopuszczalna w żadnym otoczeniu”.

Podkreślił tez, że istnieją “niezbite” dowody na to, że kara fizyczna szkodzi dzieciom, nie jest skuteczną formą dyscypliny i może przerodzić się w przemoc fizyczną.

Spośród krajów europejskich zakaz fizycznego karania dzieci wprowadziła między innymi Francja, a także Niemcy, Norwegia czy Irlandia.

Źródło: londynek.net