Koniec z wizami do USA

0
Donald Trump by Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)

Prezydent USA Donald Trump podpisał zgodę na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego. To historyczny moment w stosunkach polsko-amerykańskich.

Włączenie do programu ruchu bezwizowego pozwala na podróżowanie do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych na 90 dni. Jak podkreśla ekspert, warunki włączenia do Visa Waiver Program określa ustawa.

Biuro prasowe Białego Domu wyjaśniło w komunikacie, że oświadczenie prezydenta Trumpa oznacza, iż Departament Stanu formalnie nominował Polskę do przystąpienia do programu ruchu bezwizowego. Dodało, że teraz “jak najszybciej” odpowiednie działania podejmie Departament Bezpieczeństwa Krajowego. Biały Dom podkreślił, że to ważny krok na drodze do rozwijania relacji gospodarczych, dotyczących bezpieczeństwa, kulturalnych i międzyludzkich między Polską i Stanami Zjednoczonymi.

24 września prezydent Andrzej Duda, po spotkaniu w Waszyngtonie z amerykańskim przywódcą powiedział, że wszystko wskazuje na to, iż stosowne wymagania zostały przez Polskę spełnione i droga do programu bezwizowego prawdopodobnie staje dla nas otworem. Dodał, że być może jeszcze przed końcem roku udałoby się, żeby wiz do USA nie było.

“To są takie nieformalne informacje od administracji amerykańskiej, że proces ewaluacji wizowej zbliża się ku końcowi, bo to koniec września jest tą datą graniczną i że wszystko wskazuje na to, że wymagania zostały przez Polskę i Polaków w tym zakresie spełnione” – oświadczył Andrzej Duda.

Źródło: pap.pl