Wielka Brytania: rząd chce ponownego zawieszenia parlamentu

0
Boris Johnson by EU2017EE Estonian Presidency (CC BY 2.0)

Rząd Wielkiej Brytanii ma zamiar zwrócić się do królowej o ponowne zawieszenie parlamentu od wtorku 8 października do poniedziałku 14 października, kiedy przemową Elżbiety II ma się zacząć jego nowa sesja. Poprzednie zawieszenie parlamentu, które pierwotnie miało potrwać pięć tygodni, zostało uznane przez Sąd Najwyższy za niezgodne z prawem i nieobowiązujące.

Brytyjski rząd argumentuje, że musi zakończyć obecną sesję – wyjątkowo długą – tak, aby Elżbieta II mogła w przemówieniu otwierającym kolejną sesję (tzw. Queen’s Speech) przedstawić nowe plany legislacyjne rządu.

Według rządu zawieszenie parlamentu – na które formalnie zgodę musi wyrazić królowa – będzie na “najkrótszy możliwy czas”, jaki jest potrzebny, by od strony logistycznej oraz bezpieczeństwa, przygotować przemówienie monarchini.

Plany legislacyjne rządu mają dotyczyć między innymi systemu opieki zdrowotnej, szkolnictwa, walki z przestępczością, inwestycji w infrastrukturę oraz spraw gospodarczych. Jednak biorąc pod uwagę, że gabinet Borisa Johnsona nie ma obecnie większości w Izbie Gmin, jest mało prawdopodobne, żeby posłowie poparli ten program.

Samo zawieszenie parlamentu w celu rozpoczęcia nowej sesji jest normalną procedurą. Partie opozycyjne sugerują jednak, że wybierając takie daty zawieszenia Johnson chce po raz kolejny uniknąć odbywającej się co środę sesji pytań do premiera.

Od czasu gdy Johnson pod koniec lipca objął urząd szefa rządu, uczestniczył w niej tylko raz – 4 września. Przyczyną były najpierw wakacje parlamentarne, później unieważnione przez sąd zawieszenie parlamentu, z kolei w tę środę termin zbiegł się z wystąpieniem premiera na konferencji programowej Partii Konserwatywnej. Johnsona zastąpił minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

Źródło: pap.pl