Wygrywanie odszkodowania po wypadku

0
Close-up of hands of boss at workplace with laptop and hands of two females near by Biznes zdjęcie utworzone przez pressfoto - pl.freepik.com

My Dallas McMillan w Glasgow od 15 lat specjalizujemy się w roszczeniach z tytułu wypadków. Uzyskaliśmy odszkodowania dla dużej liczby Polaków poszkodowanych w wypadkach w całej Szkocji.

Q1 – W jakich okolicznościach z sukcesem mogę starać się o odszkodowanie za wypadek?

Abyśmy mogli z sukcesem poprowadzić Państwa roszczenie, spełnione musza być następujące warunki: (a) do wypadku musiało dojść na terenie Szkocji, (b) wypadek musiał być spowodowany przez zaniedbanie lub być wina strony przeciwko której roszczenie będziemy kierować i (c) musimy uzyskać z druga strona ugodę w ciągu trzech lat od daty wypadku (bądź jeśli w tym czasie nie uda się uzyskać całkowitego porozumienia, musimy przed upływem trzech lat rozpocząć w Państwa imieniu procedurę sadowa która zapobiegnie przedawnieniu roszczenia).

Q2 – Jak Dallas McMillan może ustalić kto jest winny wypadkowi jeśli sami Państwo tego nie wiedza?

  • Wypadki drogowe. W wypadkach samochodowych bądź rowerowych bardzo często łatwo jest ustalić (i) osobę, która ten wypadek spowodowała i (ii) w jaki sposób osoba ta jest prawnie odpowiedzialna za wypadek. Czasami kierowca już na miejscu zdarzenia przyznaje się do winy zostawiając swoje dane osobowe razem z danymi firmy ubezpieczeniowej. W innych przypadkach jest to bardziej skomplikowane. Dallas McMillan ma jednak kilka możliwości ustalenia kto prawnie jest za wypadek odpowiedzialny. Jeśli zdarzenie zostało zgłoszone policji, możemy uzyskać raport policyjny, w którym umieszczone będą dane sprawcy, jego/jej firmy ubezpieczeniowej a także dane potencjalnych świadków. Możemy także przeszukać bazę danych DVLA a także bazę danych firm ubezpieczeniowych. Możemy zebrać oświadczenia świadków i oficerów policji, którzy byli na miejscu zdarzenia. Nie musicie się wiec Państwo martwic jeśli nie macie pełnych informacji odnośnie osoby, która wypadek spowodowała czy jego/jej firmy ubezpieczeniowej.
  • Potknięcia i poślizgnięcia w miejscach publicznych. Weźmy pod uwagę wypadek, w którym ktoś z Państwa potknął się i zranił na chodniku z powodu brakującej lub zepsutej płyty chodnikowej. Urząd Miasta (Council) ma obowiązek dbania o drogi i chodniki zarówno jeśli jest właścicielem jak i podmiotem tylko użytkującym czyli wynajmującym ten teren. Możemy sprawdzić czy na dane uszkodzenie złożone zostały wcześniejsze skargi a także jak długo w danym miejscu uszkodzenie to się znajduje (np. poprzez zebranie zeznań od okolicznych mieszkańców czy świadków zdarzenia). Możemy także ustalić kiedy ostatni raz Council przeprowadził inspekcje terenu, na którym doszło do wypadku. Wszystko to pomoże nam ustalić czy Urząd Miasta (Council) jest odpowiedzialny za wypadek.

Jeśli do wypadku doszło na terenie prywatnym, sprawdzimy kto jest jego prawnym “użytkownikiem” bądź był takim “użytkownikiem” w okresie gdy doszło do wypadku. Roszczenie będzie wtedy skierowane przeciwko takiemu “użytkownikowi jeśli to możliwe przeciwko jego firmie ubezpieczeniowej. Taki prawny “użytkownik” ma obowiązek zapobiegania wszelkim niebezpieczeństwom na podległym mu terenie.

  • Wypadki w pracy. Od dziesięcioleci jesteśmy ekspertami w zakresie wypadków w pracy. Jeśli doszło do wypadku w pracy, Dallas McMillan na początek dokładnie sprawdzi postepowanie pracodawcy. Pracodawcy maja szereg obowiązków wobec swoich pracowników, włączając obowiązek zapewnienia swoim pracownikom (i) bezpiecznego miejsca pracy, (ii) odpowiedniego i bezpiecznego sprzętu i (iii) przeprowadzenia właściwego szkolenia każdego z pracowników.

Czasem jest tak, ze pracodawca jako firma nie jest za wypadek odpowiedzialny, a w zamian winny wypadkowi może być np. pracujący obok kolega, który niewłaściwie wykonywał swoje obowiązki. Jednak za błędy innych pracowników również odpowiada pracodawca. Udowadniamy wtedy, ze pracodawca jest „zastępczo” odpowiedzialny za zdarzenie i na tej podstawie wygramy odszkodowanie.

W niektórych przypadkach wypadek nie jest wina pracodawcy ani tez innego pracownika ale np. niezależnie zatrudnionego kontraktora bądź osoby która wynajęła wadliwy sprzęt. W takich przypadkach przeprowadzimy dokładne śledztwo, ustalimy odpowiedzialnego za wypadek i zidentyfikujemy jego firmę ubezpieczeniową.

Proszę zanotować, że jeśli chodzi o wypadki w miejscach pracy, ustawodawstwo brytyjskie w ostatnich latach sprawiło, że niektóre roszczenia są znacznie bardziej skomplikowane prawnie i trudne. Bardzo ważne jest wiec posiadanie doświadczonego prawnika ze specjalistyczna wiedza. W Dallas McMillan takie atrybuty posiadamy. Jeśli ktokolwiek może wygrać roszczenie i zmaksymalizować odszkodowanie, to jesteśmy my Dallas McMillan.