Ranking: 20 najlepszych książek XXI wieku

0
Bookstore by Christine und Hagen Graf (CC BY 2.0)

Mamy dopiero drugą dekadę XXI wieku, a brytyjski The Guardian pokusił się o stworzenie zestawienia stu najlepszych książek obecnego wieku. Oczywiście dobrych pozycji nie brakuje, więc nie mamy nic przeciwko takiemu notowaniu. Na liście znalazła się również polska pisarka – Olga Tokarczuk.

Polska pisarka znalazła się na 75. miejscu zestawienia. Wyróżniono jej powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, która opowiada o śledztwie wrażliwej nauczycielki w małej wiosce w Kotlinie Kłodzkiej, gdzie doszło do serii tajemniczych morderstw. Podejrzane w tej sprawie są… zwierzęta, które mają się mścić na ludziach za złe traktowanie.

W tym roku autorka otrzymała także nagrodę Laure-Bataillon za najlepszą książkę przełożoną na język francuski. Uhonorowano jej powieść „Księgi jakubowe”.

Oto najlepsza dwudziestka według The Guardian:

 1. Kate Atkinson – Jej wszystkie życia (2013)

Główna bohaterka tej powieści umiera i wciąż się odradza na nowo. Czytelnik podąża jej tropem i wraz z nią śledzi najbardziej dramatyczne wydarzenia pierwszej połowy dwudziestego wieku.

 1. Mark Haddon – Dziwny przypadek psa nocną porą (2003)

Piętnastoletni Christopher John Francis Boone próbuje rozwikłać zagadkę śmierci psa swojej sąsiadki. Podchodzi do tego z pieczołowitością naukowca i sprytem detektywa.

 1. Naomi Klein – Doktryna szoku (2007)

Mocny głos w dyskusji na temat wolnego rynku i kapitalizmu. Klein oskarża neoliberalną politykę ekonomiczną i tworzony przez nią porządek o żerowanie na ludzkiej krzywdzie.

 1. Cormac McCarthy – Droga (2006)

Opowieść o ojcu i synu, którzy wędrują przez ruiny postapokaliptycznej Ameryki. Obraz upadającej cywilizacji i kontrastującej z tym miłości między rodzicem i dzieckiem. Na podstawie książki powstała ekranizacja z Viggo Mortensenem.

 1. Jonathan Franzen – Korekty (2001)

łówna bohaterka powieści po niemal pięćdziesięciu latach w roli żony i matki, Enid chce wreszcie zaznać przyjemności życia. Książka mocno wnikająca w psychikę bohaterów, dekonstruująca amerykańską rodzinę i trudne wewnętrzne realcje.

 1. Elizbeth Kolbert – Szóste wymieranie. Historia nienaturalna (2014)

Naukowa dziennikarka jasno i konkretnie wyjaśnia kryzysy przyrody i zwierząt spowodowane przez ludzką cywilizację. Na przykładzie całych ekosystemów i poszczególnych gatunków pokazuje mroczną stronę ludzkości.

 1. Sarah Waters – Złodziejka (2002)

W mrocznej scenerii wiktoriańskiego Londynu autorka snuje swój dreszczowiec z domieszką erotyki w miłości dwóch kobiet.

 1. Barbara Ehrenreich – Za grosze (2001)

Klasyczny reportaż o tym jak żyją ludzie zarabiający minimalną płacę w trzech amerykańskich stanach. Autorka najpierw podejmuje się pracy kelnerki, potem sprząta, wciąż walcząc o przetrwanie i słuchając dramatycznych historii innych. Pokazuje amerykańską gospodarkę jako pasmo upokorzeń, wysokich wymagań bez nagród. Dwie dekady później niestety to wciąż aktualny obraz.

 1. Philip Roth – Spisek przeciwko Ameryce (2004)

Co by było gdyby słynny lotnik Charles Lindbergh, który miał kiedyś nazwać Hitlera „wielkim człowiekiem”, wygrał wybory prezydenckie w USA? A gdyby jeszcze podpisał układ pokojowy z nazistowskimi Niemcami? Alternatywna wizja historii według dziennikarzy Guardiana staje się dziwnie realistyczna w czasach Donalda Trumpa.

 1. Elena Ferrante – Genialna przyjaciółka (2011)

Ta, oraz połączone z nią trzy inne powieści, pokazują jak mizoginia i przemoc kształtują życia i wpływają na historię w dwudziestowiecznych Włoszech.

 1. Chimamanda Ngozi Adichie – Połówka żółtego słońca (2006)

Nigeryjska autorka dorastała w czasie krótkiego istnienia państwa Biafra i związanej z tym wojny. Jej opowieść o toczonej konfliktami i zmagającej się z pozostałościami kolonializmu Nigerii otrzymała Nagrodę Orange.

 1. David Mitchell – Atlas chmur (2004)

Narracja szkatułkowa, historie z różnych światów i czasów zespalające się w jedno i piękne, głęboko ludzkie przesłanie. Do tego świetna ekranizacja z Tomem Hanksem, Hugo Weavingiem i Halle Berry.

 1. Ali Smith – Autumn (2016)

To jedna z części jej kwadrylogii z tytułami pochodzącymi od pór roku. To wciąż trwający eksperyment literacki związany z sytuacją w Wielkiej Brytanii w obliczu Brexitu.

 1. Ta-Nehisi Coates – Between the World and Me (2015)

Co to znaczy być dziś ciemnoskórym obywatelem USA? Zadając sobie to pytanie autor stał się jednym z najważniejszych autorów w tym kraju. Dorastał jak syn byłego członka Czarnych Panter, wychował się na ulicach Baltimore, a jednocześnie opowiada o twardej rzeczywistości w poetycki sposób.

 1. Philip Pullman – Bursztynowa luneta (2000)

Powieść fantastyczna dla dzieci. Lyra i Will muszą stawić czoła swojemu największemu wyzwaniu i narazić się na wielkie niebezpieczeństwo. Z pomocą przychodzą im starzy przyjaciele: pancerny niedźwiedź Iorek Byrnison i naukowiec dr Mary Malone. Nie zabraknie epickich przygód!

 1. W.G. Sebald – Austerlitz (2001)

Zmarły podczas wypadku samochodowego w 2001 autor stworzył książkę na granicy faktów i fikcji, miał spory wpływ na dzisiejszą scenę literacką. Ta książka to historia członka diaspory żydowskiej na tle dramatycznych wydarzeń XX wieku.

 1. Kazuo Ishiguro – Nie opuszczaj mnie (2005)

Książka noblisty, dodatkowo nagrodzonego za „Okruchy dnia” w 1989 nagrodą Bookera. Jego szósta powieść pokazuje trójkąt miłosny ludzkich klonów w alternatywnej Anglii lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

 1. Swiatłana Aleksijewicz – Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka (2013)

Pochodząca z Białorusi laureatka Nagrody Nobla napisała książkę złożoną z tysięcy godzin opowieści zwykłych ludzi. Powstała z tego niesamowicie głęboka i osobista historia Związku Radzieckiego widziana z dziesiątek różnych perspektyw: od lekarzy, przez pisarzy, kelnerów, rolników, żołnierzy, aż po tych co przetrwali gułag.

 1. Marilynne Robinson – Gilead (2004)

Głęboko filozoficzna i wręcz medytacyjna powieść składa się z listów starego pastora do syna, który właśnie wchodzi w dorosłość. To opowieść o wartości życia i pewnej części Ameryki z lat pięćdziesiątych, do której wielu podchodzi z wyjątkowym sentymentem.

 1. Hilary Mantel – W komnatach Wolf Hall (2009)

To powieść historyczna, której akcja rozgrywa się w Anglii w czasach Tudorów. Głównym bohaterem powieści jest Thomas Cromwell. Recenzenci piszą, że jej proza daje poczucie „historii, która słucha i jednocześnie sama siebie opowiada.”

Źródło: Focus.pl