Krakowski festiwal w Edynburgu świętuje odnowienie umowy partnerskiej

0
fot. Tomasz Schabowski

W siedzibie władz Edynburga w ostatnią sobotę – 21 września br – miała miejsce uroczysta ceremonia odnowienia umowy partnerskiej między Krakowem a stolicą Szkocji. Z tej okazji w szkockim mieście odbył się dwudniowy festiwal #KrakówExperience ukazujący krakowskie tradycje, historię i kulturę. Jednocześnie podkreślił on partnerstwo dwóch europejskich miast.

Odnowienie umowy w City Chambers zatwierdzili Lord Provost Edynburga Frank Ross oraz wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk w obecności Ambasadora RP w Londynie Arkadego Rzegockiego i Konsula Generalnego RP w Edynburgu Ireneusza Truszkowskiego.

„Dzisiejsze podpisanie umowy partnerskiej między Edynburgiem a Krakowem symbolizuje nowy początek naszej współpracy. Wszyscy wiemy, że Edynburg i Kraków są wspaniałymi miastami z interesującymi historiami, jednak potencjał naszych miast jest o wiele większy, w szczególności w obszarach możliwości biznesowych, nowych technologii i wiedzy fachowej. Uważam, że podczas kolejnych pięciu lat naszej bliskiej i dynamicznej współpracy powinniśmy skupić się bardziej na aspektach gospodarczych. Dodatkowo powinniśmy pomyśleć, jak uwolnić pełen potencjał naszych obywateli i przekształcić naszą współpracę w narzędzie, które zapewni im nowe możliwości rozwoju” – powiedział ambasador Rzegocki podczas ceremonii.

Odnowienie umowy było kulminacją uroczystości, które rozpoczęły się w piątek, 20 września w katedrze św. Idziego występem czołowego polskiego zespołu muzyki gitarowej Cracow Guitar Quartet. W jego programie znalazły się utwory m.in. Michaela Praetoriusa, Edwarda Griega i Celso Machado.

W sobotę w sercu Edynburga – na West Parliament Square – odbył się piknik krakowski. Na scenie Balet Cracovia Danza opowiedział tańcem o tradycjach polskiego dworku, a także uczył krakowiaka. Alex Imrie zaprezentował krakowski tartan, a teatr „Lustro Sceny” – pokazał spektakl o Smoku Wawelskim.

fot. Tomasz Schabowski

Opowiedziana została historia partnerstwa Krakowa i Edynburga, a zebrana publiczność miała także okazję wysłuchać legend i opowieści o Krakowie. W konkursach i warsztatach komiksowych „Jestem miasto. Kraków i Edynburg” oraz w warsztatach plastycznych – z Żywym Muzeum Obwarzanka – wzięli udział najmłodsi mieszkańcy Edynburga.

Głównym punktem festiwalu było przekazanie przez Jerzego Muzyka upominku od Krakowa na ręce Lorda Provosta Franka Rossa. W rewanżu za krakowski tartan, szkocki partner otrzymał recepturę obwarzanka edynburskiego – nazwanego CRACOVIAN. Autorką nazwy jest mieszkanka Krakowa, Gabriela Bukowska, zwyciężczyni konkursu internetowego na nazwę upominku dla Edynburga, a autorem przepisu – mistrz kulinarny Adam Chrząstowski.

W pikniku krakowskim wzięli też udział m.in. koronczarki z Krakowa: Jadwiga Węgorek i Beata Jarema, prezentujące trudną sztukę koronki klockowej; edynburska organizacja Fenix – organizująca akcję charytatywną; Farmona – sprzedająca kosmetyki z Krakowa; polscy piekarze i sklepy. Stoisko Krakowa – Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019 częstowało też edynburskim obwarzankiem CRACOVIANEM.

#KrakówExperience został zorganizowany przez Szkocko-Polskie Stowarzyszenie Kulturalne we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Edynburgu.

Źródło: Zespół prasowy Ambasady RP w Londynie; Urząd Miasta Krakowa