“Boże Ciało” polskim kandydatem do Oscara 2020

0
"Boże Ciało" polskim kandydatem do Oscara

Komisja Oscarowa pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej ogłosiła, że polskim kandydatem do Oscara 2020 w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy zostało “Boże Ciało” w reż. Jana Komasy. Ostatnią polską produkcją, która walczyła o statuetkę, była “Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego.

Pełnometrażowy film międzynarodowy to nowa nazwa kategorii, która wcześniej określana była jako najlepszy film nieanglojęzyczny.

W ogłoszeniu polskiego kandydata do Oscara 2020 wzięli udział dyrektor PISF Radosław Śmigulski oraz przedstawiciele komisji oscarowej: Ewa Puszczyńska (producentka “Idy” i “Zimnej wojny”), Łukasz Żal (autor zdjęć), Jan A.P. Kaczmarek (kompozytor), Anna Zamecka (reżyserka), Małgorzata Szczepkowska-Kalemba (szefowa działu produkcji filmowej i rozwoju projektów filmowych PISF) i Mariusz Łukomski (producent). Decyzja była jednogłośna.

„Jest to dla mnie i dla całego zespołu ogromne wyróżnienie. Bardzo chcę z tej okazji podziękować producentom filmu i całej ekipie odpowiedzialnej za jego powstanie. To kameralny film, którego entuzjastyczny odbiór na całym świecie nas zaskoczył i przerósł nasze oczekiwania. Mam nadzieję, że ta niezwykła historia zyska teraz więcej możliwości, by dotrzeć do większej ilości widzów na świecie” – przekazał reżyser Jan Komasa.

Jedyną polską produkcją, która zdobyła Oscara dla filmu nieanglojęzycznego, jest “Ida” Pawła Pawlikowskiego.

Sukces w Wenecji

“Boże Ciało” to najnowszy film Jana Komasy, twórcy “Miasta 44” i “Sali samobójców”. Film miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie otrzymał aż dwa wyróżnienia: Europa Cinemas Label i Inclusive Award Edipo Re. Produkcja została także zaprezentowana w sekcji Contemporary World Cinema w ramach festiwalu w Toronto – największej i najważniejszej imprezie tego typu w Ameryce Północnej. Azjatycka premiera obrazu odbędzie się natomiast na festiwalu w Busan w Korei Południowej.

“Boże Ciało” już po oficjalnej premierze spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem. Pokaz w Wenecji zakończył się owacją na stojąco. “Zapowiada się sukces zarówno w kraju, jak i za granicą. Komasa w niezawodny sposób przekonuje, że niezbadane są ścieżki boże” – pisał Allan Hunter ze “Screen Daily”. “Mrocznie intensywny” – dodawał David Rooney z “The Hollywood Reporter”.

“Boże Ciało” zobaczyć będzie można również podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie wśród osiemnastu innych produkcji powalczy o najważniejsze polskie nagrody filmowe – Złote Lwy.

Do kin w całej Polsce trafi 11 października

Film opowiada historię dwudziestoletniego Daniela (w tej roli Bartosz Bielenia), który podczas pobytu w zakładzie poprawczym zaczyna snuć marzenia o byciu księdzem. Warunkowo zwolniony chłopak zostaje skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Nowy rozdział życia postanawia rozpocząć od wizyty w miejscowym kościele, podczas której omyłkowo zostaje wzięty za księdza i zaprowadzony na plebanię. Daniel, konsekwentnie udając księdza, zaprzyjaźnia się z proboszczem (Zdzisław Wardejn). Duchowny prosi go, by pod jego nieobecność sprawował posługę kapłańską w parafii.

W główną rolę wcielił się Bartosz Bielenia (“Na granicy”, “Kler”, “Disco Polo”, “Ja teraz kłamię”). Bielenia obecnie jest związany z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego, wcześniej był etatowym aktorem Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Oprócz niego na ekranie m.in. Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Leszek Lichota, Zdzisław Wardejn i Łukasz Simlat.

Za zdjęcia odpowiada Piotr Sobociński Jr., a scenariusz stworzył Mateusz Pacewicz, który z Komasą współpracuje obecnie przy kontynuacji “Sali samobójców” – filmie “Sala samobójców. Hejter”. Muzykę skomponował duet kompozytorów Evgueni i Sacha Galperine, autorzy muzyki do takich filmów jak “Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa, “Przeszłość” Asghara Farhadiego czy ostatnio “Dzięki Bogu” Francoisa Ozona.

Poza Polską już 44 kraje zgłosiły swoich przedstawicieli do wyścigu o oscarową nominację. Polski reprezentant zmierzy się m.in. z hiszpańskim “Bólem i blaskiem” Pedro Almodovara i koreańskim “Parasite” Joon-ho Bonga. Na zgłoszenie swoich kandydatów kraje mają czas do 1 października.

Listę dziesięciu filmów międzynarodowych, które będą walczyć o nominację Akademii Filmowej, poznamy w grudniu. 92. gala rozdania Oscarów odbędzie się 9 lutego 2020 roku.


Źródło: kultura.onet.pl