Krakowski Festiwal w Edynburgu

0

W najbliższy weekend w stolicy Szkocji dojedzie do odnowienia umowy partnerskiej pomiędzy Krakowem a Edynburgiem. Z tej okazji został zaplanowany festiwal krakowski podczas którego odbędzie się m.in. koncert w St Giles’ Cathedral oraz piknik gdzie będzie można spróbować obwarzanków, wziąć udział w warsztatach czy loterii.

Z okazji podpisania odnowienia umowy partnerskiej do stolicy Szkocji przyjadą wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk i ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki. W siedzibie władz Edynburga, w najbliższą sobotę 21 września, odnowienie umowy zatwierdzą Lord Provost Edynburga Frank Ross oraz wiceprezydent Jerzy Muzyk. W uroczystości weźmie też udział konsul generalny RP w Edynburgu Ireneusz Truszkowski.

W okazji tak podniosłego wydarzenia zaplanowano festiwal krakowski, który zostanie zainaugurowany koncertem Cracow Guitar Quartet. Szczegóły podajemy poniżej:

– 20 września o godz. 19:00 w St Giles’ Cathedral (High Street, EH1 1RE) odbędzie się koncert w wykonaniu Cracow Guitar Quartet, czołowego polskiego zespołu muzyki gitarowej. Rezerwacji bezpłatnych biletów można dokonać na stronie eventbrite.co.uk.

– 21 września w godz. 10:00 – 16:00 na Parliament Square (na tyłach St Giles’ Cathedral) zostanie zorganizowany Piknik Krakowski #KrakówExperience

Wydarzenia na scenie:

10:10, 13:00, 15:15: Spektakl „W polskim dworku” (Balet Cracovia Danza)

10:30: Kraków i Edynburg – historia partnerstwa

10: 45: Szkocka krata dla Krakowa: prezentacja tartanu – Alex Imrie

11:00, 12:15, 13:30, 14:30, 15:00: Legendy i opowieści o Krakowie i konkursy z atrakcjami!

11:15: Spektakl o Smoku Wawelskim (Polski Teatr w Edynburgu ‘Lustro Sceny’)

12:30: NIESPODZIANKA – przekazanie prezentu od Krakowa dla Edynburga

12:40, 14:00: Historie i opowieści o obwarzanku krakowskim (Żywe Muzeum Obwarzanka)

13:45: Taniec Lajkonika – polska grupa taneczna z Edynburga ‘Ojczyzna’

14:00: Historie i opowieści o obwarzanku krakowskim (Żywe Muzeum Obwarzanka)

14:15: Partnerstwo Edynburga i Krakowa – Izabella Brodzińska, prezes Szkocko-Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego (Fundacja Marii Curie)

14:45: Nauka krakowiaka z Baletem Dworskim Cracovia Danza

15:30: Historia obwarzanka edynburskiego oraz prezentacja Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej – Kraków 2019.

Piknik

W czasie pikniku będzie też można poznać Jadwigę Węgorek i Beatę Jaremę. Obie panie to mistrzynie w koronakarstwie. Ujawnią tajniki jednej z najstarszych i najtrudniejszych technik koronkarskich – koronkę klockową.

Poza tym będzie można spróbować i poznać historię wypieku krakowskiego obwarzanka – najsmaczniejszego symbolu Krakowa.

Zaplanowano też warsztaty komiksowe i wspólnie z Marcinem Surmą i Arturem Wabikiem tworzenie komiksu „Jestem miasto. Kraków i Edynburg”. Do tych warsztatów zaproszone są osoby powyżej 10 roku życia. Warsztaty odbędą się 11:00 – 12:30 (w jęz. polskim) oraz 14:00 – 15:30 (w jęz. angielskim). Obowiązują wcześniejsze zapisy na eventbrite.co.uk.

Podczas pikniku będzie też można spotkać się z Justynę Majewską, autorką książki „Smok Wawelski: Stara polska legenda”.

Biorąc udział w loterii i konkursach Szkocko-Polskiego Stowarzyszenia Kultury oraz kupując tradycyjne polskie wypieki będzie też można wesprzeć organizację następnych inicjatyw kulturalnych.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Źródło: emito.net