Pierwsza rozmowa Johnsona z Junckerem na temat brexitu

0
European Commission President Jean Claude Juncker by EU2017EE Estonian Presidency (CC BY 2.0)

Jean-Claude Juncker Przewodniczący Komisji Europejskiej spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, by omówić kwestie związane z brexitem. Rozmowa, do której doszło w poniedziałek w Luksemburgu, nie przyniosła jednak przełomu, a Bruksela wciąż czeka na propozycje Londynu.

Była to pierwsza bezpośrednia rozmowa Junckera z brytyjskim premierem, odkąd Johnson został w lipcu szefem rządu. Przywódcy spotkali się na roboczym lunchu w jednej z restauracji w stolicy Wielkiego Księstwa.

W komunikacie wydanym po spotkaniu Komisja Europejska przekazała, że jego celem było “podsumowanie toczących się rozmów technicznych między Unią Europejską i Wielką Brytanią oraz omówienie kolejnych kroków”. “Przewodniczący Juncker przypomniał, że obowiązkiem Zjednoczonego Królestwa jest zaproponowanie rozwiązań prawnych zgodnych z umową o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. (…) Podkreślił ciągłą gotowość i otwartość Komisji na zbadanie, czy takie propozycje spełniają cele backstopu. Takie propozycje nie zostały jeszcze przedstawione” – poinformowano.

Backstop to mechanizm mający na celu niedopuszczenie do powstania twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną. To główny problem braku porozumienia między Londynem a UE, a także między rządem Johnsona a częścią brytyjskich parlamentarzystów. Dotąd Izba Gmin trzykrotnie odrzuciła umowę wynegocjowaną w 2018 r. przez rząd byłej premier Theresy May.

Komisja podkreśliła, że jest gotowa do rozpoczęcia prac nad brexitem “przez całą dobę”. “Październikowy szczyt Rady Europejskiej będzie ważnym etapem tego procesu. ’27-ka’ (czyli kraje Unii bez Wielkiej Brytanii – red.) pozostaje zjednoczona” – wskazała w komunikacie. Junckerowi podczas lunchu towarzyszył główny negocjator Komisji Europejskiej ds. brexitu Michel Barnier.

Do brexitu pozostało mniej niż siedem tygodni. Ma on nastąpić 31 października.

Źródło: pap.pl