Ryanair: strajki pilotów i utrudnienia dla pasażerów pod koniec września

0
RyanAir BY joeandkaty, (CC BY-SA 2.0)

Piloci irlandzkiego przewoźnika Ryanair ze Stowarzyszenia Pilotów Brytyjskich Linii Lotniczych (Balpa) potwierdzili, że będą kontynuować strajk przez 7 dni do końca września. Spór dotyczy emerytur, zasiłków rodzicielskich i “przejrzystej” struktury płac.

Do ostatnich strajków pilotów doszło w Wielkiej Brytanii 22 i 23 sierpnia oraz od 2-4 września. Jak podaje stowarzyszenie strajki te „bardzo zirytowały Ryanaira, zmuszając go do zatrudniania pracowników kontraktowych i zmobilizowania załóg z zagranicy w celu utrzymania działalności transportowej”.

Piloci zapowiedzieli nową rundę strajku w dniach 18, 19, 21, 23, 25, 27 i 29 września. Stowarzyszenie Pilotów Brytyjskich Linii Lotniczych (Balpa) wyraziło żal, że linie lotnicze odmawiają udziału w rozmowach pod egidą Acas – ciała arbitrażowego zajmującego się konfliktami społecznymi w Wielkiej Brytanii.

„Piloci Ryanaira chcą takich samych umów, jakie obowiązują w innych liniach lotniczych. Nasze prośby nie są nierozsądne” – powiedział sekretarz generalny związku zawodowego Balpa Brian Strutton, cytowany przez PAP.

Natomiast w Hiszpanii planowana jest akcja protestacyjna przeciwko zamknięciu baz lotniskowych. Strajk ma zostać zorganizowany w dniach 19, 27 i 29 września.

Pod koniec lipca Ryanair ogłosił zamiar zwolnienia 900 osób na ok. 13 tys. zatrudnionych w tych liniach lotniczych. Zwolnienia planowane są pod koniec września i po świętach Bożego Narodzenia. Firma chce także zamknąć zimą i latem przyszłego roku część swych baz z powodu opóźnień w dostawie zamówionych samolotów Boeing 737 Max.

Ryanair, największy w Europie niskobudżetowy przewoźnik lotniczy, miał w przyszłym roku otrzymać 58 maszyn B737 MAX, ale uziemienie wszystkich tych samolotów po dwóch katastrofach sprawiło, że Boeing nie zrealizuje na czas zamówień. Dla Ryanaira oznacza to, że latem 2020 roku, w najbardziej dochodowym sezonie, nie będzie dysponował wystarczającą flotą.

Źródło: pap.pl