USA chce warunków brexitu chroniących stabilność Irlandii

0
Mike Pence by Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)

Trwa dwudniowa wizyta wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike’a Pencego w Irlandii, podczas której delegat oświadczył, że USA „będzie nadal współpracować z naszymi partnerami w Irlandii i Wielkiej Brytanii, aby wspierać plan brexitu, który zachęca do stabilności i zachowuje silne podstawy uzgodnione w porozumieniu wielkopiątkowym”.

Proponowana klauzula w traktacie o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, mająca na celu ochronę otwartej granicy między Irlandią a Irlandią Północną, stała się kluczowym punktem w staraniach o uzgodnienie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii z dniem 31 października.

Backstop to “polisa ubezpieczeniowa”, która ma zagwarantować, że nie będzie twardej granicy pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną. Rozwiązanie to miałoby zostać uruchomione tylko w przypadku, gdyby nie doszło do zawarcia umowy dotyczącej przyszłych relacji między UE a Wielką Brytanią, rozwiązującej problem granicy.

Brytyjski premier przeciwny backstopowi Boris Johnson chce usunięcia klauzuli mówiącej o backstopie, ponieważ już w dzień po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej podlegałaby ona unijnym przepisom, ale rząd Irlandii twierdzi, że mogłoby się to stać tylko wtedy, gdyby otwartą granicę gwarantował jakiś uzgodniony mechanizm alternatywny

„Rozumiemy, że są to złożone problemy” – dodał Pence po przylocie na lotnisko Shannon.

W czwartek Pence ma odwiedzić Londyn i spotkać się z Johnsonem, którego amerykański prezydent Donald Trump chwalił w zeszłym tygodniu jako “dokładnie to, na co czekała Wielka Brytania”. Wiceprezydent USA wyraził nadzieję, że rozmowy na ten temat z rządem irlandzkim sprawią, iż Waszyngton będzie “jeszcze lepiej przygotowany do odegrania konstruktywnej roli w zapewnieniu, aby – kiedy już dojdzie do brexitu – odzwierciedlało to stabilny i unikatowy charakter stosunków między Wielką Brytanią a Irlandią”.

Porozumienie wielkopiątkowe zakończyło trwający od końca lat 60. XX wieku konflikt między protestancką większością Irlandii Północnej, chcącą pozostania pod zwierzchnictwem Londynu, a katolicką mniejszością walczącą o zjednoczenie Irlandii. Zniosło ono całą fizyczną infrastrukturę graniczną miedzy należącą do Unii Irlandią a brytyjską prowincją Irlandii Północnej, gwarantując swobodny przepływ ludzi i towarów w obie strony. W zeszłym miesiącu przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi powiedziała, że nie ma szans, aby Kongres zgodził się na porozumienie handlowe z Wielką Brytanią, gdyby jej wyjście z Unii Europejskiej miało podważyć przełomowe porozumienie pokojowe z Wielkiego Piątku 1998 roku.

Źródło: pap.pl