Weterani, zaangażowani w złamanie nazistowskich kodów, spotkali się w 80. rocznicę wybuchy II wojny światowej

0
An Enigma machine by Matt Brown (CC BY 2.0)

Niespełna 80 weteranów spotkało się wczoraj w Bletchley Park, aby uczcić 80. rocznicę rozpoczęcia konfliktu. Osoby te odegrały istotną, lecz tajną rolę w wysiłkach zmierzających do zakończenia II wojny światowej.

„Jako zmniejszająca się populacja wspaniale jest mieć tu tak wielu z nich (weteranów – red.). To bardzo ważne, łączą to miejsce z tym, o co chodziło w II wojnie światowej” – powiedział dyrektor naczelny Bletchley Park Trust Charity Iain Standen.

Bletchley Park to posiadłość położona około 80 km na północny zachód od Londynu. W czasie II wojny światowej była siedzibą zespołu brytyjskich kryptologów, którzy zajmowali się odczytem szyfrogramów powstających na niemieckich maszynach m.in. Enigmie.

W spotkaniu wzięła udział m.in. Betty Webb, która wstąpiła do Pomocniczej Służby Terytorialnej w 1941 r. jako 19-latka. Jak powiedziała, udział w zjeździe był dla niej “niezwykle ważny”. Kobieta spędziła w Bletchley Park cztery lata i jak wspomina była to dla niej wielka nauka i docenia ludzi, których tam poznała.

„Ludzie często pytają mnie, dlaczego się przyłączyłam i oczywiście odpowiedzią na to jest to, że cały kraj był w to zamieszany i czułam potrzebę zrobienia czegoś, aby pomóc w wysiłkach wojennych” – powiedziała.

W szczytowym okresie wojny w posiadłości pracowało około 10 tys. osób, w tym trzy czwarte stanowiły kobiety. Bletchley wybrano na główny ośrodek wywiadowczy, ponieważ miasta były bardziej narażone na bombardowania. Personel pracujący w wywiadzie musiał podpisać dokumenty o zachowaniu tajemnicy służbowej i nie mógł mówić o swojej pracy nawet przez dziesięciolecia.

Uważa się, że dzięki pracy wykonanej w Bletchley Park udało się skrócić wojnę o dwa lata, co pomogło uratować miliony ludzkich istnień.

Żródło: telegraph.co.uk