Liderka szkockich torysów ustąpiła ze stanowiska

0
Flag of Scotland Tło fotografie designed by Www.slon.pics - Freepik.com

Liderka Partii Konserwatywnej w Szkocji Ruth Davidson opublikowała list rezygnacyjny na swoim koncie na Twitterze, a nieco później wygłosiła krótkie oświadczenie i odpowiedziała na pytania zgromadzonych dziennikarzy.

40-letnia Davidson ustąpiła ze stanowiska, tłumacząc decyzję chęcią spędzenia czasu ze swoją partnerką i synem. Jednocześnie wyraziła nadzieję na znalezienie porozumienia z UE ws. brexitu.

Jak tłumaczyła, chce się poświęcić wychowywaniu syna, Finna, a idea spędzania setek godzin z dala od rodziny napełnia ją “lękiem”.

Na pytanie o relacje z premierem Borisem Johnsonem przyznała, że “nie próbowała ukryć swojego konfliktu ws. brexitu”, ale zaznaczyła, że po ubiegłotygodniowej rozmowie z szefem rządu ma wrażenie, że jemu także zależy na wypracowaniu porozumienia z Unią Europejską.

„Absolutnie popieram próby premiera, aby uzyskać porozumienie, które mogłoby zostać przyjęte przez Izbę Gmin” – zadeklarowała.

Jednocześnie wezwała posłów zasiadających w Izbie Gmin, aby w kolejnym głosowaniu poparli projekt porozumienia z UE, by w ten sposób uniknąć bezumownego opuszczenia Wspólnoty.

„Powiedzcie jasno, że jeśli umowa wróci ponownie do Izby Gmin, to zagłosujecie na nią, i zróbcie to tak, żeby UE usłyszała wasze deklaracje” – apelowała, dodając, że politycy “zmarnowali każdą z (trzech) szans; nie zmarnujcie czwartej”.

Davidson wyraziła także niepokój związany z głębokimi podziałami politycznymi wywołanymi przez szkockie referendum niepodległościowe z 2014 roku i referendum w sprawie wyjścia z UE z 2016 roku, a także zaapelowała o szacunek dla polityków.

„Znaczna większość ludzi, którzy wchodzą do polityki, robi to z odpowiednich motywacji (….). Wierzę, że powinniśmy zawsze o tym pamiętać, (bo) w naszych dyskusjach brakuje szacunku – a bez niego nie można zrozumieć się nawzajem ani zjednoczyć (narodu) – tłumaczyła.

Doświadczona polityk, która zajmowała stanowisko szefowej Partii Konserwatywnej w Szkocji od 2011 roku, jest zaliczana do najbardziej popularnych przedstawicieli liberalnego skrzydła ugrupowania i była wielokrotnie, dzięki serii sukcesów wyborczych w Szkocji, wymieniana przez komentatorów jako potencjalna przyszła liderka torysów.

Pomimo rezygnacji Davidson zdecydowała się na zachowanie mandatu posłanki do szkockiego parlamentu.

Źródło: pap.pl