Piloci Ryanaira zapowiedzieli 48-godzinny strajk

0
Ryanair plane tail by Karen Bryan, (CC BY-ND 2.0)

Władze związku zawodowego Forsa, zrzeszającego pilotów, poinformowały, że Irlandzcy piloci tanich linii lotniczych Ryanair zapowiedzieli na przyszły tydzień 48-godzinny. Akcja protestacyjna będzie wynikiem niezadowolenia pilotów z warunków płacowych w firmie.

Według zapowiedzi strajk rozpocznie się w czwartek 22 sierpnia i zbiegnie się z akcją protestacyjną, zapowiedzianą przez brytyjskich pilotów tej linii, którzy zamierzają także strajkować w dniach 2-4 września.

Rzecznik związku Forsa wyjaśnił, że przedstawiciele pilotów przedłożyli w marcu szczegółowe żądania, wzywając władze linii do ustalenia poziomu płac “rutynowo praktykowanego w sektorze lotnictwa komercyjnego”, ale negocjacje z zarządem zakończyły się fiaskiem.

“Ryanair zanotował w zeszłym roku znaczący zysk w wysokości miliarda euro” – poinformowała sekretarz generalny związku Angela Kirk.

Natomiast pod koniec lipca dyrektor wykonawczy Ryanair Michael O’Leary oświadczył, że linie zatrudniają 500 pilotów i 400 osób załogi pokładowej ponad swoje potrzeby i w związku z tym pod koniec września oraz po świętach Bożego Narodzenia zaplanowane są etapowe zwolnienia.

Wcześniej szef Ryanair przedstawił także inwestorom kondycję firmy i powiedział, że należy oczekiwać, iż jej wzrost spowolni i konieczne będą zwolnienia m.in. z powodu opóźnień w dostawie zamówionych samolotów Boeing 737 Max.

Źródło: pap.pl