Brytyjski rząd podda pod dyskusję “podatek od kalorii”

0
Fattening and unhealthy fast food Food zdjęcie utworzone przez rawpixel.com - pl.freepik.com

Organizacje działające na rzecz zdrowia wywierają nacisk na brytyjski rząd, aby wprowadził „podatek od kalorii”. Miałoby to pomóc w walce z otyłością społeczeństwa.

Grupa Action on Sugar i Action on Salt uważa, że “opłata kaloryczna” zmusiłaby firmy do produkcji zdrowszych wersji produktów, które zawierają obecnie zbyt dużo tłuszczów nasyconych.

Od kwietnia ub. roku w Wielkiej Brytanii obowiązuje już “podatek od cukru” zawartego w słodzonych napojach. Według Soft Drinks Industry Levy, od tego czasu z narodowej diety zniknęło ok. 90 milionów kilogramów cukru.

Jednak organizacje prozdrowotne twierdzą, że celowanie jedynie w tzw. “białą śmierć” nie wystarczy, aby rozwiązać problem nadwagi, która dotyka już dwie trzecie dorosłych Brytyjczyków i co 3. dziecko. Nowy podatek od kalorii ma skłonić firmy spożywcze, by włączyły się do walki z otyłością i wywołanymi nią chorobami, np. cukrzycą typu 2, zaburzeniami metabolizmu oraz rakiem.

“Dlatego potrzebujemy zdecydowanego zaangażowania ze strony Ministerstwa Skarbu i Departamentu Zdrowia. Ta opłata powinna zostać zainwestowana w kompleksowe podejście, aby zapobiec otyłości zarówno u dzieci, jak i dorosłych” – podkreślił Graham MacGregor, profesor medycyny sercowo-naczyniowej na Queen Mary University of London i prezes Action on Sugar and Action on Salt .

Katharine Jenner, dyrektor kampanii, dodała, że “producenci nie robią wystarczająco dużo”, aby walczyć z nadwagą w UK.

“Jeśli rząd naprawdę chce pomagać ludziom, musi niezwłocznie zająć się przemysłem spożywczym. Nowa opłata zachęciłaby producentów do zmiany receptury oferowanych produktów, a co najważniejsze – do rozwiązania problemu tysięcy osób cierpiących z powodu złej diety” – podkreśliła Jenner.

Projekt ws. nowego podatku od kalorii ma trafić do Ministerstwa Zdrowia jesienią br.

Źródło: londynek.net