Poważna awaria energetyczna w Londynie

0
London Underground by Christian Lendl (CC BY 2.0)

Awaria sieci energetycznej, która nastąpiła wczoraj około godz. 17.00 w Londynie i okolicach doprowadziła do poważnych zakłóceń w działaniu kolei oraz metra. Władze miasta potwierdziły także, że awaria wpływa na działanie sygnalizacji świetlnej, co zakłóca ruch na drogach.

National Grid – firma zajmująca się dystrybucją energii elektrycznej oraz gazu ziemnego w Anglii i Walii – poinformowała, że „problemy z siecią energetyczną w Londynie i okolicach, które doprowadziły wczoraj wieczorem do poważnych zakłóceń w działaniu kolei oraz metra, będą dla nas lekcją na przyszłość”.

“Wystąpiły problemy z dwoma generatorami energii, co spowodowało utratę zasilania w wybranych obszarach Wielkiej Brytanii” – wyjaśniła rzeczniczka National Grid. Dodała, że problem został „rozwiązany”.

Problemy miały także lotniska. Przeludnienie spowodowane odwołaniem i opóźnieniami pociągów doprowadziło do zamknięcia na ok. godzinę londyńskich stacji Euston i Kings Cross, które są dwoma najbardziej ruchliwymi dworcami w mieście i obsługują północne kierunki Anglii.

O podobnych awariach informowały także władze w Walii, przerwa w dostawie prądu miała miejsce także w północno-wschodniej części Anglii i w Szkocji.

Awaria sieci energetycznej nastąpiła kilka godzin po tym, jak Sajid Javid, nowy minister finansów w rządzie premiera Borisa Johnsona, odwiedził centrum szkoleniowe National Grid.

Władze firmy zapewniły, że “wyciągną wnioski” z tego zdarzenia, jednak dyrektor operacyjny Duncan Burt zapewniał BBC, że systemy “działały dobrze” po “niewiarygodnie rzadkim zdarzeniu”, jakim było rozłączenie dwóch elektrowni. Dodał też, że nie sądzi, aby winny był cyberatak.

Regulator Ofgem zażądał “pilnego szczegółowego raportu” dotyczącego tego, co poszło nie tak.

Źródło: pap.pl/bbc.co.uk