Piloci Ryanaira opowiedzieli się za strajkiem

0
Ryanair by Josep Miquel Marcos, (CC BY-SA 2.0)

W środę piloci tanich linii lotniczych Ryanair zrzeszeni w Stowarzyszeniu Pilotów Brytyjskich Linii Lotniczych zagłosowali za ogłoszeniem strajku w ramach sporu z przewoźnikiem. Spór dotyczy emerytur, zasiłków rodzicielskich i przejrzystej struktury płac.

Aż 80 procent pilotów biorących dział w głosowaniu opowiedziało się za przeprowadzeniem strajku – frekwencja wynosiła 72 procent. Do strajków miałoby dojść pomiędzy godz. 00:01 w czwartek czasu lokalnego, 22 sierpnia a godz. 23:59 w piątek, 23 sierpnia oraz ponownie od północy w poniedziałek 2 września do godziny 23:59 czasu lokalnego w środę, 4 września.

W wydanym przez siebie oświadczeniu stowarzyszenie Balpa (Stowarzyszenie Pilotów Brytyjskich Linii Lotniczych) podkreśliło, że dekady odmowy współpracy ze związkami ze strony Ryanaira przełożyły się na brak zrozumienia wobec oczekiwań własnych pracowników oraz podstawowych porozumień, których każdy związek może spodziewać się w miejscu pracy.

Jak zaznaczono, żądania pracowników linii budżetowych dotyczą m.in. emerytur, ubezpieczenia na wypadek utraty licencji, zasiłków rodzicielskich i struktury płac.

Sekretarz generalny związku Brian Strutton podkreślił, że członkowie nie otrzymali formalnej oferty ze strony linii lotniczej i wezwał jej szefostwo do pilnego rozwiązania sporu w celu uniknięcia strajku.

Pod koniec lipca dyrektor wykonawczy Ryanair, Michael O’Leary oświadczył, że linie zatrudniają 500 pilotów i 400 osób załogi pokładowej ponad swoje potrzeby i w związku z tym pod koniec września oraz po świętach Bożego Narodzenia zaplanowane są etapowe zwolnienia.

Źródło: pap.pl