Szósta śmiertelna ofiara niebezpiecznej bakterii

0
Microbiology testing by Geoffrey Whiteway (CC0)

Brytyjska służba zdrowia podała wczoraj do wiadomości, że już sześć osób zmarło na listeriozę po zjedzeniu posiłku w szpitalu. Najnowszy śmiertelny przypadek choroby dotyczy jednego z dziewięciu pacjentów, u których wykryto niebezpieczną bakterię w ostatnich miesiącach.

Szósty śmiertelny przypadek listeriozy odnotowano w szpitalu w hrabstwie West Sussex na południu Wielkiej Brytanii. O poprzednich zgonach z powodu tej choroby w szpitalach informowano w czerwcu.

Bakterie listeriozy znajdowały się w kanapkach i sałatkach firmy Good Food Chain serwowanych w 43 szpitalach w całym kraju. Po informacji o poprzednich zgonach spółka 5 czerwca wstrzymała produkcję.

Obecnie wobec Good Food Chain toczy się postępowanie upadłościowe. Działalność wstrzymała również North Country Cooked Meats, która dostarczała mięso do posiłków tej firmy, gdy także w jej produktach wykryto bakterię listeria.

Dr Maggie Davies, przedstawicielka Western Sussex Hospitals NHS Foundation Trust – sieci zarządzającej szpitalem, którego pacjent zmarł – zapewniła, że gdy tylko pojawiła się informacja o możliwym wystąpieniu bakterii w posiłkach, szpital od razu pozbył się wszystkich produktów Good Food Chain.

Do pięciu poprzednich zgonów doszło w czterech innych szpitalach, między innymi w Manchesterze i Liverpoolu.

Listerioza to rzadko spotykana choroba zakaźna, groźna głównie dla noworodków, kobiet w ciąży, osób starszych i przewlekle chorych oraz o obniżonej odporności. Rzadko zapadają na nią zdrowe osoby dorosłe. Choroba najczęściej rozwija się po spożyciu niepasteryzowanych produktów mlecznych, niedokładnie umytych surowych owoców i warzyw, surowego mięsa, ryb, owoców morza oraz “dań gotowych”, niepoddanych przed spożyciem obróbce cieplnej. Wywołująca tę chorobę bakteria listeria namnaża się również w temperaturze chłodni. Rozwój choroby trwa około 3 miesięcy u osób dorosłych, znacznie szybciej u dzieci i noworodków. U tych ostatnich listerioza ma ostrzejszy przebieg, wywołując niewydolność oddechową, a niekiedy nawet zapalenie opon mózgowych. U dorosłych zakażenie prowadzi do objawów podobnych do grypy, a dodatkowo wymiotów i biegunki. Największe zagrożenie listerioza stanowi dla kobiet w ciąży. Może być bezpośrednią przyczyną poronień.

Źródło: pap.pl