75. rocznica Powstania Warszawskiego

0
Warsaw Uprising Hill by Krzysztof Belczyński (CC BY-SA 2.0)

W pierwszy dzień sierpnia w całym kraju zawyją syreny w celu upamiętnienia rocznicy Powstania Warszawskiego. To właśnie wtedy Polacy zatrzymają się na symboliczną minutę, by uczcić poległych przed laty Powstańców.

Godzina “W” wypada 1 sierpnia, w ten dzień w całej Polsce o godzinie 17: 00 zawyją syreny alarmowe i zostanie nadany ciągły sygnał, który będzie trwać równą minutę. W tym czasie zatrzymuje się nie tylko większość przechodniów, ale i tramwaje, samochody i inne środki transportu. Minuta ciszy ma na celu oddanie hołdu poległym Powstańcom.

Data ta nie jest oczywiście przypadkowa. To właśnie w ten dzień w 1944 roku, o godzinie 17:00 jednostki Okręgu Warszawskiego AK oraz oddziały dyspozycyjne KG AK zaatakowały niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy i zaczęło się Powstanie Warszawskie.

Natomiast godzina “W” to kryptonim rozpoczęcia Powstania Warszawskiego w 1944 roku. W tym wypadku “W” oznacza wybuch lub wystąpienie. Godzina, o której powstańcy mieli stanąć do walki 1 sierpnia, została wyznaczona 31 lipca 1944 roku. Padło na 17:00, ponieważ w godzinach popołudniowych na ulicach Warszawy panował wzmożony ruch. Dzięki temu łatwiej było wmieszać się w tłum Powstańcom, a także ułatwić im transport broni. W tłumie przechodniów żołnierze AK mieli być mniej widoczni dla Niemców.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. Warszawa po powstaniu została niemalże całkowicie spalona i zburzona.

Źródło: radiozet.pl/Warszawa.naszemiasto.pl