Polskie Centrum Pomocy Rodzinie w Edynburgu pomaga od 10 lat

0
PCPR jest organizacją charytatywną, która skupia się na pomocy psychologicznej i urzędowej Polakom zamieszkającym Szkocję. Osoby zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Zmiana kraju zamieszkania jest jedną z trudniejszych decyzji życiowych. To doświadczenie na pewno wstrząśnie naszym światem i stanie się nową lekcją. Moment przeprowadzki zmienia życie w mieszankę emocji związaną z uczeniem się wielu rzeczy na nowo, improwizowania, czy potrzeby radzenia sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami. Słowo „rutyna” znika z naszego języka. Nowe miejsca, nowe wyzwania, sytuacje społeczne, ludzie mówiący w języku, często niezrozumiały nawet w stopniu komunikacyjnym. Czy to trudne doświadczenie? Bez wątpienia.

Był rok 2009 kiedy dwie Polki doświadczające emigracji, mimo dobrej znajomości języka angielskiego, zadawały sobie pytania o samopoczucie reszty rodaków, którzy nie potrafią komunikować się w tym języku (wg Urzędu Statystycznego szacuje się, że w 2017 roku Szkocję zamieszkiwało 100.000 Polaków, stanowiąc największą grupę migracyjną z Europy). Od skromnych początków w 2009 roku, aż do nowego biura otwartego w Edynburgu w 2011, u podstaw założenia Polskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Edynburgu stało właśnie to pytanie.

PCPR jest organizacją charytatywną, która skupia się na pomocy psychologicznej i urzędowej Polakom zamieszkającym Szkocję. Klientami są osoby w różnych wieku – od dzieci do seniorów – którzy borykają się z różnorakimi problemami związanymi z życiem za granicą: samotnością, depresją, tęsknotą, wyobcowaniem, niskim poczuciem wartości. Przyjazd do obcego kraju często wiąże się z obniżeniem statusu społecznego, co znacząco wpływa na samopoczucie, stąd oferta psychologiczna i doradcza PCPR skierowana jest w języku polskim. Celem jest poprawa nie tylko samopoczucia emocjonalnego i zdrowia psychicznego, ale także sytuacji finansowej klientów.

Od założenia organizacji mija 10 lat, co sprzyja podsumowaniom. Od 2009 roku ponad 8500 pacjentów/klientów uzyskało pomoc psychologiczną i doradcy urzędowego. Sesje psychologiczne obejmują od 1 do 10 spotkań, w zależności od potrzeb pacjenta. Organizacja współpracuje z m.in z NHS Scotland, Police Scotland, Edinburgh Council, HM Prison, BEMAS, Women’s Aid, SCVO support, The Junction and Citadel Youth Centre, Cyrenians and Shelter Scotland, MEHIS, VOCAL, ELREC, i wielu innymi. Diana Nowak – współzałożycielka i psycholog kliniczny – w 2015 roku otrzymała tytuł „Wybitny Polak w Szkocji” nadawany w ramach nagrody „Teraz Polska”.

Działalność organizacji nie byłaby możliwa bez cennego wsparcia Konsula Generalnego RP w Edynburgu, pomocy finansowej ze strony polskiego rządu, czy wreszcie niezliczonych ilości wolontariuszy. Optymistycznie patrzymy w przyszłość, wierząc, że jeszcze dużo dobrych inicjatyw przed nami i osób, które znajdą pomoc w naszej organizacji.