Brytyjscy posłowie na wakacjach

0
British Parliament Building by Sundar M (CC BY-SA 2.0)

Brytyjscy posłowie rozpoczęli wczoraj sześciotygodniowe wakacje. Do parlamentu powrócą 3 września – 59 dni przed planowaną datą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Pomimo trwającego od miesięcy kryzysu politycznego, ustąpienia premier Theresy May i powołania nowego, eurosceptycznego rządu Borisa Johnsona, posłowie nie zdecydowali się na zmianę terminu letnich wakacji i wznowią obrady parlamentu dopiero na początku września.

Tego typu rozwiązanie zapewnia także administracji 41 dni na pracę bez konieczności udziału w procesach parlamentarnych i przygotowanie nowej strategii dotyczącej renegocjacji umowy wyjścia z Unii Europejskiej.

Powołany w środę nowy premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson gotowy jest na brexit bez umowy. Wcześniej Johnson ostrzegł, że umowa z Unią Europejską w sprawie brexitu jest “nie do zaakceptowania dla tego parlamentu i kraju” i wezwał do usunięcia z niej mechanizmu awaryjnego dotyczącego Irlandii Północnej.

Jak dodał, w przeciwnym razie jest gotów zdecydować się na brexit bez umowy.

„Żaden kraj, który ceni sobie swoją niezależność i ma szacunek do siebie, nie mógłby się zgodzić na traktat sprowadzający się do rezygnacji z naszej niezależności gospodarczej i samorządności tak, jak robi to mechanizm awaryjny dla Irlandii Północnej. Jego ograniczenie czasowe nie jest wystarczające (…) – jedynym sposobem jest jego usunięcie” – powiedział nowy premier.

Mimo wielokrotnych oświadczeń Brukseli, wykluczających renegocjację porozumienia, Johnson oznajmił, że wydaje mu się, iż istnieją powody dla których europejscy negocjatorzy “powinni zgodzić się na ustępstwa” i zapewnił, że rząd będzie o to zabiegał.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 31 października, czyli za 98 dni.

Źródło: pap.pl