Dzwon Big Ben obchodzi 160. urodziny

0
(Really) Big Ben by Phil Dolby (CC BY 2.0)

W czwartek najsłynniejszy brytyjski dzwon – Big Ben, który umieszczony jest na szczycie Wieży Królowej Elżbiety w budynku brytyjskiego parlamentu obchodzi 160. urodziny. Jednak turyści nie usłyszeli z tej okazji jego bicia, ponieważ trwa wieloletnia, wyceniana na ponad 60 milionów funtów, renowacja wieży.

Ważący ponad 13 ton dzwon został odlany w Whitechapel Foundry we wschodnim Londynie i po raz pierwszy wybrzmiał 11 lipca 1895 roku. Od tego czasu jego charakterystyczny dźwięk jest stałym elementem życia miasta, a wizyta pod wieżą – dawniej nazywaną Wieżą Dzwonniczą – jest punktem obowiązkowym wizyt przyjeżdżających do brytyjskiej stolicy turystów.

Obecnie dzwon nie jest używany z powodu nadzorowanego przez brytyjskiego architekta o polskich korzeniach Adama Wątróbskiego remontu, który ma przywrócić Wieży Królowej Elżbiety pełen blask i wpisuje się w szerszy program modernizacji Pałacu Westminsterskiego. Zakończenie prac planowane jest na 2021 rok.

W tym czasie Big Ben bije wyłącznie w Niedzielę Pamięci – drugą niedzielę listopada, kiedy czci się pamięć żołnierzy i cywili, którzy zginęli w obu wojnach światowych – oraz w sylwestra. Początkowo część eurosceptycznych polityków domagała się także, aby wybił w momencie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ale ten plan został na razie odrzucony.

Przy okazji dzisiejszych urodzin Big Bena ogłoszono, że po zakończeniu remontu w wieży znajdą się także nowa platforma widokowa, przestrzeń wystawowa i winda, która pozwoli wjechać na samą górę. Dotychczas mechanizm zegara i dzwonu mogli oglądać jedynie Brytyjczycy po uprzednim kontakcie ze swoim posłem i zaplanowaniu wizyty z opiekunami zegara, ale w przyszłości będzie on także dostępny dla turystów z zagranicy.

Źródło: pap.pl