Wyciek brytyjskich depesz dyplomatycznych

0
Donald Trump by Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)

Brytyjski dziennik “Daily Mail” dotarł do tajnych depesz dyplomatycznych. Wynika z nich, że prezydent USA jest “niepewny”, “niekompetentny” i “nieudolny”, a jego kariera może “skończyć się kompromitacją”. Taką opinię na temat Donald Trumpa przesyłał do Londynu brytyjski ambasador w Waszyngtonie Kim Darroch

Ujawnione raporty ambasadora Darrocha pochodzą z okresu od 2017 r. Dyplomata opisuje w nich charakter amerykańskiego prezydenta, działanie jego administracji i prowadzoną przez niego politykę zagraniczną. Ogólna ocena Trumpa w oczach brytyjskiego ambasadora daleka jest od pozytywnej.

“Nie wierzymy, że ta administracja może naprawdę stać się bardziej normalna, mniej dysfunkcyjna, mniej nieprzewidywalna, mniej podzielona na frakcje, mniej nieudolna w dyplomacji” – pisze Darroch w jednej z depesz, których treść przytacza “Daily Mail”.

Ambasador, powołując się na swoje źródła, twierdzi, że Biały Dom pełen jest “walk na noże” między urzędnikami prezydenta. Potwierdza doniesienia medialne o “chaosie i zawziętych bojach” wewnątrz administracji Trumpa.

Sam prezydent w oczach Darrocha jest “niedolny”, “niekompetentny” i “mało pewny siebie”. Jeśli chodzi o związki Trumpa z Moskwą, to “nie można wykluczyć najgorszego”, łącznie z tym, że prezydent “jest zadłużony u podejrzanych Rosjan”. Jednocześnie ambasador przestrzega, by nie przekreślać uwikłanego w skandale Trumpa, który posiada niezwykłą odporność na dotyczące go kontrowersje. “Wciąż może wyłonić się z płomieni, poturbowany, ale niezniszczony, jak Arnold Schwarzenegger w ostatnich scenach »Terminatora«” – przytacza treść jeden z depesz “Daily Mail”.

Dyplomata udziela również kolegom w Londynie rad, jak postępować z prezydentem USA. “Musicie przedstawiać swoje wnioski w prosty, bezceremonialny sposób” – sugeruje.

Ambasador ocenia politykę Amerykanów wobec Iranu jako “niespójną”. “Nie sądzę, aby stała się ona bardziej sensowna w najbliższym czasie. To podzielona administracja” – konkluduje Darroch w jednym z raportów.

Źródło: Daily Mail