Badania: otyłość wywołuje więcej przypadków raka niż palenie

0
Obraz Tania Dimas z Pixabay

Ruszyła kampania, która wywołała sporo kontrowersji – organizacja pozarządowa Cancer Research UK z Wielkiej Brytanii poinformowała, że tytoń został zdetronizowany jako przyczyna nowotworów między innymi jelit, nerek, wątroby i jajników.

Według doniesień Cancer Research UK zagrożenie dotyczy milionów ludzi, średnia otyłości w Europie to 22,3%, a jak jest z paleniem? W Polsce badania OECD z 2016 papierosy pali około 23,8% populacji, a w Wielkiej Brytanii ok. 20%.

Najnowsza kampania Cancer Research wzbudziła na wyspach „mieszane” reakcje. Gdy pierwsze billboardy łączące wizerunek paczek od papierosów z otyłością pojawiły się na ulicach miast Sofie Hagen, osobowość telewizyjna, stand-uperka) zarzuciła organizacji prześladowanie osób z nadwagą. Jej opinię podchwycili inni internauci.

Organizacja tłumaczy, że nie chce nikogo prześladować, a jedynie przestrzegać przed związkiem otyłości z ryzykiem zachorowań na nowotwory. Z istnieniem takiego nie da się kłócić, badania naukowe to potwierdzają. Według danych Cancer Research, co roku w Wielkiej Brytanii dochodzi do kolejnych zachorowań właśnie z tego powodu.

Otyłość kontra palenie – zestawienie liczb:

(nowotwór – liczba przypadków – z powodu otyłości – z powodu palenia)

– jelit – 42 000 – 4 800 – 2 900

– nerek – 12 900 – 2 900 – 1 600

– wątroby – 5 900 – 1 300 – 1 200

– jajnika – 7 500 – 490 – 25

Palenie tytoniu wciąż pozostaje na pierwszym miejscu wśród przyczyn nowotworów, których można uniknąć, otyłość jednak jest tuż za nim. Problem w tym, że ilość palaczy maleje, podczas gdy problem otyłości nie wykazuje takiej tendencji.

Wśród nowotworów, których przyczyną może być otyłość CRUK wymienia:

– rak piersi,

– rak jajnika,

– rak macicy,

– szpiczak mnogi,

– rak przewodu pokarmowego,

– rak woreczka żółciowego,

– rak mózgu,

– rak tarczycy,

– rak jelita,

– rak wątroby,

– rak nerek.

Źródło: focus.pl