W Polsce będą drukowane nowe brytyjskie paszporty

0
Brexit Passport Control Closed Sealed British by bluebudgie (CC0 1.0)

Produkcją brytyjskich niebieskich paszportów zajmie się polska firma. Jak informuje Thefirstnews.com po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nowy projekt zastąpi bordową okładkę, która funkcjonowała na Wyspach od lat 80-tych.

Francuska firma Gemalto wygrała przetarg brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na wydrukowanie nowych dokumentów, które mają być symbolem odzyskania przez Wielką Brytanię tożsamości po opuszczeniu UE.

Firma ma swoje biura i linie produkcyjne w różnych lokalizacjach, w tym w Polsce (w Warszawie, Gdyni, Poznaniu, Tczewie i Krakowie), gdzie zatrudnia ponad 1 300 osób .

Fabryka w Tczewie odpowiada za komponenty elektroniczne, które wchodzą w skład nowoczesnych dokumentów, w tym polskich paszportów elektronicznych i to właśnie tam miałyby być drukowane niebieskie brytyjskie dokumenty.

Decyzja Home Office, który w kwietniu zeszłego roku przyznał Gemalto kontrakt w wysokości 490 milionów funtów, spotkała się z ostrym sprzeciwem m.in. ze strony zwolenników Brexitu. Postrzegają taki ruch jako “dokładne przeciwieństwo tego, co próbowali osiągnąć”, a “utrata kontraktu przez brytyjską firmę De La Rue w Gateshead będzie mieć poważne konsekwencje ekonomiczne”.

Swój głos zabrali też związkowcy. “Większość europejskich krajów traktuje druk dokumentów jako sprawę bezpieczeństwa narodowego i wykonuje go u siebie” – krytykuje decyzję MSW Louisa Bull z Unite, który jest największym związkiem zawodowym w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

“Ostateczną niesmaczną ironią jest to, że Gemalto zleciło teraz drukowanie brytyjskich paszportów polskiej firmie – dodaje Bull, zaznaczając, że dużo osób zatrudnionych przez De La Rue może stracić pracę.

Tymczasem brytyjskie biuro paszportowe twierdzi, że umowa stworzy 70 nowych miejsc pracy i wzmocni obecność Gemalto w Wielkiej Brytanii. Zaznaczono, że firma będzie produkować różne części dokumentu w różnych miejscach, a dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w Wielkiej Brytanii.

Gemalto i Home Office odmówiły skomentowania tej sprawy.

Źródło: londynek.net