Jubileusz księcia Karola

0
Prince Charles by Dan Marsh (CC BY-SA 2.0)

W poniedziałek, następca brytyjskiego tronu 70-letni książę Karol obchodził rocznicę uroczystego otrzymania tutułu księcia Walii. Była to 50. Rocznica, podczas której wziął udział w spotkaniu z beneficjentami Funduszu Książęcego (Prince’s Trust), wspierającego osoby z trudnym startem życiowym.

W trakcie medialnej uroczystości w Nantgarw, w pobliżu walijskiej stolicy Cardiff, książę Karol – najdłużej czekający na objęcie tronu w historii brytyjskiej monarchii – został poczęstowany okolicznościowym ciastem i wypił herbatę ze specjalnej filiżanki z symbolem walijskiego czerwonego smoka.

Według szacunków organizacja pomogła prawie milionowi osób. Wśród gości poniedziałkowych obchodów była jubilerka Mari Thomas, która 21 lat temu uzyskała wsparcie organizacji na założenie własnego studia. Z okazji rocznicy sprezentowała Karolowi zaprojektowane przez siebie spinki do marynarki i klips do krawata.

Książę powołał do życia także organizację Prime Cymru, zapewniającą wsparcie osobom powyżej 50. roku życia, które chcą pozostać aktywne zawodowo. Oferowany jest im m.in. program mentoringowy i pomoc w założeniu własnej firmy. Książę współpracuje ponadto z 42 innymi organizacjami charytatywnymi.

Poniedziałkowe spotkanie w Nantgarw rozpoczęło coroczny tygodniowy objazd Walii, który pozwala Karolowi – przejmującemu coraz więcej obowiązków od 93-letniej matki, królowej Elżbiety II – odnowić jego więzi z tym regionem. Program wizyty zakłada udział w 20 wydarzeniach, m.in. w wieczorze artystycznym w rezydencji księcia w Llwynywermod w hrabstwie Carmarthenshire.

Następca tronu znany jest z zaangażowania na rzecz regeneracji przestrzeni miejskich, architektury i troski o środowisko naturalne, m.in. przez odpowiedzialne i zrównoważone rolnictwo. Oficjalna ceremonia nadania tytułu księcia Walii odbyła się 1 lipca 1969 roku, kiedy Karol miał 20 lat.

Źródło: pap.pl