May po raz ostatni na szczycie UE

0
May Attacks Second Brexit Referendum Plan as Breach of Trust by Tiocfaidh ár lá 1916 (CC BY-ND 2.0)

W niedzielę odbył się kolejny już szczyt unijny w sprawie obsady najważniejszych stanowisk unijnych, w tym szefa Komisji Europejskiej. Była to już trzecia próba dojścia przez unijnych liderów do porozumienia w tej sprawie.

Przed szczytem UE, podczas którego miała się pojawić po raz ostatni Theresa May – ustępująca premier Wielkiej Brytanii – podkreśliła wagę przyszłych relacji z pozostałymi 27 państwami Wspólnoty i powtórzyła, że wynegocjowana już umowa w sprawie brexitu to najlepsze rozwiązanie.

Wchodząc na szczyt, May podkreśliła, że to ostatnie posiedzenie Rady Europejskiej, w którym bierze udział.

„Podczas posiedzeń Rady Europejskiej, w których uczestniczyłam, rozmawialiśmy o kluczowych wyzwaniach, które stoją nie tylko przed Unią, ale i całym światem. Oczywiście mieliśmy trudne i długie dyskusje na temat brexitu” – mówiła May.

Odnosząc się do kwestii obsady najważniejszych stanowisk w UE, May podkreśliła, że liczy na “konstruktywną dyskusję”. „(Wielka Brytania) opuszcza Unię Europejską, ale nasze relacje z pozostałą “27” pozostaną istotne, to nasi najbliżsi sąsiedzi i będziemy kontynuować współpracę i wspólne mierzenie się z wyzwaniami” – dodała.

Pytana o warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej brytyjska premier podtrzymała swoje zdanie, że wynegocjowana już umowa jest najlepszym możliwym rozwiązaniem. Podkreśliła, że wyzwaniem dla jej następcy będzie uzyskanie w brytyjskim parlamencie większości dla tego porozumienia.

W Wielkiej Brytanii trwa wyścig o przywództwo. Nowego premiera i lidera torysów wybierze korespondencyjnie około 160 tys. członków rządzącej Partii Konserwatywnej. Karty do głosowania powinni otrzymać w pierwszym tygodniu lipca. Zwycięski kandydat zostanie ogłoszony najprawdopodobniej 23 lipca, co zakończy trzyletnie rządy May. Kandydatami do objęcia władzy po obecnej premier są były minister spraw zagranicznych Boris Johnson i obecny szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt.

Źródło: pap.pl