Wielka Brytania zapowiada zero emisji CO2 do 2050 r.

0
Liść zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Wielka Brytania ma zamiar stać się pierwszym z czołowych państw świata, która do 2050 roku planuje uzyskanie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych (neutralności klimatycznej). Brytyjski rząd wprowadził w czwartek w życie ustawę zobowiązującą państwo do osiągnięcia tego celu.

Nowa ustawa została przyjęta wcześniej przez Izbę Gmin i Izbę Lordów jako instrukcja dla rządu w Londynie, aby wzmocnić wysiłki na rzecz przeciwdziałania zachodzącym zmianom klimatu. Uznawana jest za część rozwiązań mających stać się dziedzictwem politycznym ustępującej premier Theresy May.

Brytyjskie władze już wcześniej zobowiązały się do obniżenia do 2050 roku emisji gazów cieplarnianych o 80 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 roku; dotychczas osiągnięto poziom 42 proc.

Wiceminister ds. energii i czystego rozwoju Chris Skidmore tłumaczył, że “Wielka Brytania rozpoczęła rewolucję przemysłową, która była odpowiedzialna za wzrost gospodarczy na całym świecie i rosnący poziom emisji, a teraz ponownie stoi na czele światowych wysiłków, stawiając czysty rozwój gospodarczy w samym sercu strategii przemysłowej”.

“Jesteśmy pionierami, wyznaczając drogę dla innych państw, które mogą chcieć pójść naszym śladem, aby powiększać swój dobrobyt przez wykorzystywanie szans gospodarczych towarzyszących rozwojowi zielonej gospodarki” – podkreślił.

W ubiegłym tygodniu Wielka Brytania ogłosiła plany ubiegania się o organizację – we współpracy z Włochami – 26. szczytu klimatycznego Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych (COP26).

W kwietniu br. w Londynie odbyły się serie masowych demonstracji przeciwko bierności wobec zmian klimatu; organizowali je aktywiści zrzeszeni w ramach ruchu Extinction Rebellion (XR, ang. rebelia przeciw wyginięciu). Manifestacje sparaliżowały m.in. ruch na moście Waterloo i węzeł komunikacyjny przy Oxford Circus.

Źródło: londynek. net