Brexit: UE wyklucza renegocjacje

0
Brexit Großbritanien Gb Europe European Parliament by Foto-Rabe (CC0 1.0)

Komisja Europejska odniosła się do obecnej sytuacji w Wielkiej Brytanii, dotyczącej walki o fotrl premiera Zjednoczonego Królestwa: „Wybór nowego premiera oczywiście nie zmieni tego, co jest już na stole”.

Komentarze Brukseli pojawiły się w czasie, gdy na Wyspach kandydaci na nowego premiera Wielkiej Brytanii obiecują zmiany strategii w negocjacjach ws. Brexitu i wypracowanie nowego porozumienia.

“Oczywiście każdy wie, co jest na stole. To, co jest na stole, zostało z powodzeniem wynegocjowane przez UE i zostało zatwierdzone przez wszystkie państwa. Wybór nowego premiera nic nie zmieni” – przekazał rzecznik prasowy Komisji Europejskiej.

Rzecznik dodał, że w Brukseli trwa obecnie “Brexitowa przerwa” i wszyscy “powstrzymują się od wszelkich stanowisk lub opinii”.

Boris Johnson twierdził niedawno, że może wstrzymać wypłatę “rachunku rozwodowego”, aby wymusić na UE zmianę umowy. Inny kandydat na premiera – Michael Gove – przekonywał, że ureguluje sprawy z Irlandią. Również Jeremy Hunt i Sajid Javid zapowiadali renegocjację porozumienia.

Największe kontrowersje w Komisji Europejskiej wzbudza Matt Hancock, który zamierza położyć nacisk na rozwiązanie, które UE całkowicie odrzuciła. Chodzi o tzw. “kompromis Malthouse” – plan przygotowany przez część torysów, który spotkał się z szyderstwem w Brukseli, kiedy został ujawniony kilka miesięcy temu.

Theresa May ustąpiła z funkcji lidera rządzącej Partii Konserwatywnej w piątek. Do czasu wyłonienia jej następcy pozostanie jednak na stanowisku szefowej rządu i pełniącej obowiązki przewodniczącej ugrupowania.

Premier zapowiedziała swoją rezygnację pod koniec maja, gdy stało się jasne, że czwarta próba przeforsowania w parlamencie projektu ustawy w sprawie wyjścia kraju z Unii Europejskiej, nie ma szans powodzenia.

Źródło: londynek.net