Dziesięciu kandydatów na premiera Wielkiej Brytanii

0
Boris Johnson by Chatham House (CC BY 2.0)

Do zastąpienia na stanowisku premier Thetesy May na stanowisku liderki Partii Konserwatywnej zgłosiło się aż dziesięciu brytyjskich polityków. Wiadomość podał wczoraj Charyl Gillan p.o. przewodniczącej komitetu 1922 zrzeszającego torysów w Izbie Gmin.

Aby zostać dopuszczonym do zaplanowanej na czwartek pierwszej rundy głosowania, każdy z kandydatów musiał uzyskać poparcie co najmniej ośmiu innych deputowanych,

Faworytami są: szef dyplomacji Jeremy Hunt, były minister spraw zagranicznych Boris Johnson i minister środowiska Michael Gove.

Eksperci uważają, że pewne szanse mają także minister spraw wewnętrznych Sajid Javid, były minister ds. brexitu Dominic Raab oraz minister zdrowia Matt Hancock.

Pozostałymi kandydatami są: była liderka większości w Izbie Gmin Andrea Leadsom, były rzecznik dyscypliny partyjnej Mark Harper, była minister pracy i emerytur Esther McVey oraz minister rozwoju międzynarodowego Rory Stewart.

W ostatniej chwili z wyścigu do zastąpienia May wycofał się proeuropejski Sam Gyimah, który jest jednym z nielicznych wśród torysów zwolenników zorganizowania drugiego referendum w sprawie brexitu.

W serii głosowań w Izbie Gmin w ciągu najbliższych dwóch tygodni torysi zawężą listę do dwóch nazwisk, a ostatecznego wyboru dokona około 160 tys. członków partii.

Nowy lider Partii Konserwatywnej, który zostanie także premierem Wielkiej Brytanii, powinien zostać ogłoszony najpóźniej w tygodniu rozpoczynającym się 22 lipca.

Źródło: pap.pl