Brexit bez umowy to wzrost wydatków na zakupy

0
Shopping Supermarket Merchandising Store Shop Food by stevepb (CC0 1.0)

Wyniki badań jednego z największych związków zawodowych w UK pokazują, że ceny masła, sera, wędlin, ziemniaków i wina mogą gwałtownie wzrosnąć, jeśli Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia.

Według analizy GMB, rodzinny rachunek za zakupy może wzrosnąć średnio o 800 funtów w ciągu roku. Obliczono to, porównując obecne tygodniowe wydatki z możliwymi cenami w przypadku tzw. “twardego Brexitu”.

“Partia Konserwatywna, która od niechcenia rzuca pomysłami Brexitu bez porozumienia, całkowicie nie liczy się z tym, co to będzie oznaczać dla pracujących ludzi” – oświadczył cytowany przez “Metro” sekretarz generalny GMB Tim Roache.

“Ceny podstawowych artykułów gospodarstwa domowego poszybują w górę, jeśli twardogłowi pójdą w swoją stronę. Ale dlaczego problemy zwykłych ludzi miałyby stanowić przeszkodę w osobistych ambicjach torysów?” – szydził lider związkowców.

“Jeśli Partia Konserwatywna wybierze lidera, który wyprowadzi nas znad krawędzi Brexitu, kraj będzie żył z ekonomicznymi konsekwencjami tego przez pokolenie” – dodał Roache.

Przed wzrostem cen ostrzegła również prezes British Retail Consortium (BRC), Helen Dickinson.

“Konsekwentnie twierdzimy, że Brexit bez umowy doprowadzi do droższych produktów codziennego użytku. Zgodnie z naszymi badaniami, deprecjacja waluty, dodatkowe kontrole, cła na niektóre towary, a także opóźnienia na granicy przyczynią się do wyższych cen i mniejszego wyboru towarów” – podsumowała Dickinson.

Źródło: londynek.net