Trump w Irlandii: w kwestii brexitu wszystko się ułoży

0
JUNE 22, 2107 FILE PHOTO FILE - In this June 22, 2017 file photo, President Donald Trump speaks on the South Lawn of the White House in Washington. President Donald Trump is not known for plunging into the details of complex policy issues, and health care is no exception. Since his campaign days, Trump has addressed health care in broad, aspirational strokes. Nonetheless he made some clear promises along the way. (AP Photo/Alex Brandon, File)

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump po raz pierwszy odwiedził w środę Irlandię jako prezydent USA. Podczas spotkania wyraził przekonanie, że “Irlandia będzie we wspaniałej formie”, a granica z Irlandią Północną po brexicie “nie będzie problemem”.

Prezydent wraz z małżonką Melanią przybyli na lotnisko w Shannon w południowo-zachodniej Irlandii w środę po południu. Przed spotkaniem z irlandzkim premierem Leo Varadkarem Trump powiedział, że jest przekonany o tym, że w kwestii brexitu i granicy między Irlandią a Irlandią Północną “wszystko się ułoży”.

„Sprawa granicy będzie rozwiązana” – stwierdził.

„Wiem jedno: Irlandia będzie we wspaniałej formie. Nie uważam, że granica będzie problemem” – dodał. Varadkar przekazał z kolei, że podczas spotkania wyraził zaniepokojenie Irlandczyków kwestiami związanymi z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W związku z wizytą amerykańskiego prezydenta przed ambasadą USA w Dublinie odbyła się demonstracja, na której zgromadziło się około 40 osób. Około stu osób demonstrowało także w pobliżu lotniska Shannon.

Agencja Prasowa podaje, że główna demonstracja w Dublinie jest zaplanowana na czwartkowe popołudnie. Protestujący zapowiadają, że w powietrze będzie wypuszczony balon przedstawiający satyryczny wizerunek przywódcy USA jako rozzłoszczonego dziecka.

Para prezydencka odleciała z lotniska Shannon helikopterem do Doonbeg, gdzie znajduje się pole golfowe Trumpa. W środę prezydent Trump brał udział w obchodach 75. rocznicy lądowania wojsk alianckich w Normandii. W czwartek rano Trump uda się do Francji, by również tam wziąć udział w obchodach rocznicy lądowania w Normandii i spotkać się z prezydentem Emmanuelem Macronem. Po południu wróci do Irlandii, gdzie zostanie do piątku.

Źródło: pap.pl