Trump popiera Farage’a

0
Nigel Farage by Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)

W wywiadzie dla Sunday Times prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump krytykował negocjacje brytyjskiego rządu ws. brexitu. Powiedział, że Boris Johnson będzie doskonałym przywódcą Partii Konserwatywnej.

Jednocześnie podkreślił, że „Nigel Farage powinien być zaangażowany w rządowe negocjacje w sprawie Brexitu, a Wielka Brytania powinna być gotowa opuścić UE bez żadnego porozumienia”.

Amerykański przywódca uważa również, że Nigel Farage „ma wiele do zaoferowania” w negocjacjach z UE i powinien zostać włączony. Powiedział również, że Wielka Brytania powinna odejść, jeśli negocjacje z Unią nie przyniosą porozumienia.

„Jeśli nie otrzymujesz uczciwej umowy, to odchodzisz” – skwitował Trump.

Mówiąc pochlebnie na temat Farage’a, co może sfrustrować nawet tych polityków Partii Konserwatywnej, którzy popierają tzw. twardy brexit – amerykański prezydent ocenił, że niewykorzystanie go w procesie negocjacji z UE było “błędem”, a jego triumf w wyborach do Parlamentu Europejskiego podkreśla jego mandat społeczny do prowadzenia takich rozmów.

„Bardzo lubię Nigela, ma wiele do zaoferowania. To naprawdę bystra osoba. Oni go nie wezmą, ale pomyśl tylko, jak dobrze on by sobie z tym poradził. Po prostu oni jeszcze nie zdają sobie z tego sprawy – tłumaczył Trump dziennikarzowi.

Burmistrz Londynu, Sadiq Khan, skrytykował prezydenta USA, nazywając go „jednym z najbardziej skandalicznych przykładów rosnącego globalnego zagrożenia”.

„Prawica na całym świecie rośnie, zagrażając naszym ciężko zdobytym prawom i wolnościom oraz wartościom, które zdefiniowały nasze liberalne, demokratyczne społeczeństwa od ponad 70 lat” – powiedział Khan.

W kwietniu lider Partii Pracy Jeremy Corbyn zapowiedział bojkot bankietu na cześć Trumpa w Pałacu Buckingham, protestując przeciwko „rasistowskiej i mizoginistycznej retoryce” prezydenta USA.

Trump skomentował postawę brytyjskiego polityka.

„Jesteśmy bardzo, bardzo dobrzy dla Wielkiej Brytanii; jeśli spojrzysz na to, co robimy dla Wielkiej Brytanii w wielu kwestiach, w tym oczywiście wojskowych i wywiadowczych. (…) Ktoś na takim stanowisku powinien chcieć mieć dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi” – dodał prezydent USA.

Pytany o poglądy Corbyna, który wprost mówi o planach stworzenia socjalistycznej Wielkiej Brytanii, a w przeszłości wyrażał sympatię dla działań radykalnego palestyńskiego ugrupowania Hamas i dla IRA, Trump zaznaczył, że musiałby go lepiej poznać, aby ocenić, czy dotychczasowa współpraca wywiadowcza mogłaby być kontynuowana po ewentualnej zmianie rządu.

„Musiałbym się z nim spotkać. Nie znam go, z pewnością zanim odpowiedziałbym na to pytanie, musiałbym go lepiej poznać” – zastrzegł.

Trump przyleciał do Londynu w poniedziałek. Tego dnia spotka się w Pałacu Buckingham z królową Elżbietą II i w Clarence House z następcą tronu, księciem Walii Karolem. Wieczorem weźmie udział w uroczystym bankiecie.

Źródło: pap.pl