Wstępne wyniki do PE w UK: zwycięstwo Partii Brexitu

0
Nigel Farage by Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)

Wstępne wyniki do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii pokazują zdecydowane zwyćestwo eurosceptycznej Partii Brexit Nigela Farage’a. Jej sukces pokazuje skalę frustracji wyborców wywołanej przedłużającym się procesem wychodzenia z Unii.

Po podliczeniu głosów we wszystkich dziesięciu okręgach wyborczych na terenie Anglii, Partia Brexitu – powstałe ledwie kilka miesięcy temu ugrupowanie zwolenników opuszczenia UE, może liczyć obecnie na 28 z 64 dotychczas przyznanych mandatów. Wciąż niepoliczone są jeszcze głosy w Szkocji i Irlandii Północnej, które zdecydują o ostatnich 9 z 73 mandatów do Parlamentu Europejskiego, jakie formalnie przysługują Wielkiej Brytanii. Oficjalne wyniki są spodziewane w poniedziałek późnym popołudniem. Ich podanie nie zmieni już jednak aktualnego rozkładu sił.

Według opartej o wyniki cząstkowe prognozy BBC dla całego Zjednoczonego Królestwa, nowo powstała Partia Brexitu otrzymała 32 proc. głosów przed Liberalnymi Demokratami (20 proc., +13 pp. w porównaniu z 2014 rokiem), Partią Pracy (14 proc., – 11 pp.), Partią Zielonych (12 proc., +4 pp.) i Partią Konserwatywną (9 proc., -15 pp.).

Krótko po uzyskaniu re-elekcji w południowo-wschodniej Anglii, Farage tłumaczył, że powód sukcesu jego partii jest “bardzo oczywisty: zagłosowaliśmy w referendum za wyjściem (z UE), co miało się wydarzyć 29 marca, ale do czego nie doszło”.

„To potężny sygnał. Partia Pracy i Partia Konserwatywna mogłyby się dzisiejszej nocy wiele nauczyć, ale nie sądzę, żeby z tego chciały skorzystać” – dodał. Jednocześnie wezwał rząd do włączenia nowo wybranych deputowanych z jego ugrupowania do brytyjskiego zespołu negocjującego opuszczenie UE.

„Chcemy wziąć odpowiedzialność (za przebieg rozmów – red.) – zaznaczył, ostrzegając jednocześnie, że jeśli Wielka Brytania nie wyjdzie z UE przed 31 października br.” – co jest obecnie ustalonym z UE terminem brexitu, to “powtórzymy te wyniki Partii Brexitu w wyborach parlamentarnych”.

Źródło: pap.pl