Google zrywa z Huawei

0
Google Web Search Engine Internet Www Android by fill (CC0 1.0)

Google potwierdził informację podaną przez agencję Reutera, że  holding Alphabet – spółka matka Google – zawiesiła wszystkie działania biznesowe z Huawei, które wymagałyby przekazywania sprzętu, oprogramowania i usług technicznych. Wyjątkiem są publicznie dostępne rozwiązania w domenie otwartego oprogramowania (ang. open source).

Jak podkreślił Reuters, decyzja konglomeratu Alphabet jest związana z czwartkową decyzją resortu handlu USA o wpisaniu Huawei Technologies i 70-ciu związanych z chińskim koncernem firm na tzw. czarną listę podmiotów, które muszą uzyskiwać zgodę rządu w Waszyngtonie na to, by kupować amerykańskie komponenty i technologię.

Decyzja o zerwaniu przez Alphabet Inc. współpracy z Huawei w praktyce może oznaczać, że chiński koncern straci niemal natychmiast dostęp do Google’owskich aktualizacji mobilnego systemu operacyjnego Android. Następna generacja chińskich smartfonów niejako automatycznie nie będzie mogła mieć dostępu do popularnych aplikacji i usług oferowanych przez Google Play Store, jak Gmail czy Youtube.

Huawei ma zachować jedynie dostęp do publicznej wersji systemu operacyjnego Android dla urządzeń mobilnych – AOSP (Android Open Source Project), ale nie będzie mieć uprawnień dających dostęp do prawnie zastrzeżonego, własnościowego oprogramowania zamkniętego. Co oznacza, że prawdopodobnie nie będzie można ściągać aplikacji stworzonych przez Google’a.

Huawei poinformował w oświadczeniu, że “znacząco przyczynił się do rozwoju i popularyzacji systemu Android na całym świecie”.

„Jako jeden z kluczowych globalnych partnerów Androida, ściśle współpracujemy z ich platformą open-source w celu tworzenia ekosystemu, który przynosi korzyści zarówno użytkownikom końcowym, jak i całej branży” – czytamy.

“Huawei zapewni aktualizacje zabezpieczeń i będzie świadczył usługi posprzedażowe dla wszystkich smartfonów i tabletów marek Huawei oraz Honor – tych, które już zostały sprzedane i tych, które są obecnie dostępne w sprzedaży na całym świecie” – dodano.

“Jednocześnie będziemy nadal budować bezpieczny i zrównoważony ekosystem oprogramowania, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenia dla wszystkich użytkowników z całego świata” – zaznaczyła firma.

Jak donosi agencja Reuters, na obecnym etapie trudno oszacować szkody, jakie przyniesie firmie Huawei decyzja USA o objęciu chińskiej firmy restrykcjami. Spółka nadal szacuje potencjalne straty; dopiero po sporządzeniu bilansu obraz będzie w miarę kompletny.

Cytowani przez agencję specjaliści od telekomunikacji mobilnej twierdzą, że bez logistycznego wsparcia firm amerykańskich, w tym spółek wchodzących w skład konglomeratu Alphabet, funkcjonowanie Huawei na rynkach światowych raczej nie będzie możliwe.

Google oceniło, że na całym świecie w użyciu jest ok. 2,5 mld aktywnych urządzeń korzystających z systemu Android takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety czy notebooki.

Źródło: pap.pl