Polski szef kuchni liderem sprzeciwu wobec nowych przepisów migracyjnych

0
Damian Wawrzyniak stanął na czele osób niezadowolonych wymogami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które nakazuje, aby obywatele krajów Unii Europejskiej ubiegali się o stały pobyt po brexicie

Znany szef kuchni Damian Wawrzyniak stanął na czele osób niezadowolonych wymogami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które nakazuje, aby obywatele krajów Unii Europejskiej ubiegali się o stały pobyt po brexicie.

Sprzeciw wynika z tego, że obywatele krajów UE mieszkający w Wielkiej Brytanii są sfrustrowani z powodu konieczności ubiegania się o zezwolenie na pobyt w kraju, który już nazywają domem.

Ponad 12 tys. osób podpisało petycję wystosowaną w tym tygodniu przez Wawrzyniaka, w której domagają się zmiany przepisów o statusie pobytu z „aplikacji” na „rejestrację”. Wymagane 10 tys. podpisów zostało już zebrane, dzięki czemu brytyjski rząd będzie musiał ustosunkować się do petycji.

Polak Damian Wawrzyniak, który pracuje w Wielkiej Brytanii od 15 lat i prowadzi własne restauracje, początkowo poparł brexit, ponieważ ułatwiłoby to restauracjom nabywanie brytyjskich produktów. Mężczyzna zmienił jednak zdanie i twierdzi, że odmówi ubiegania się o mieszkanie w kraju, który teraz nazywa domem.

„Nie sądzę, żeby było warto. Jeśli złożyłbym wniosku o zalegalizowanie pobytu, stałbym się tutaj nielegalnym imigrantem i zostałbym pozbawiony moich praw do kont bankowych lub statusu mieszkaniowego” – powiedział restaurator.

Damian Wawrzyniak był szefem kuchni podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie, gotował dla księcia Williama i księżnej Kate i brał udział w konsultacjach menu na wesele księcia Harry’ego i Meghan Markle. Polski szef kuchni został wybrany przez magazyn BBC jednym z dziesięciu pionierów brytyjskiej kuchni.

„Moje dzieci urodziły się w Wielkiej Brytanii i chodzą do brytyjskich szkół, ale muszą również złożyć podanie. Znam też Polkę, która przybyła tutaj tuż po wojnie. Jej córka urodziła się tutaj i mieszka tu od 30 lat, ale musi również złożyć wniosek” – opowiada Wawrzyniak

Według danych z brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, już ponad 600 tys. obywateli UE złożyło wnioski o stały pobyt w Wielkiej Brytanii po referendum ws. brexitu.

Petycja dostępna jest tutaj.

Źródło: the.guardian/onet.pl