Chiński rząd zablokował dostęp do Wikipedii

0
Wikipedia Books Encyclopedia Subjects Hand Iphone by geralt (CC BY 2.0)

Fundacja Wikimedia, która prowadzi internetową encyklopedię, potwierdziła w tym tygodniu, że władze Chin zablokowały dostęp do Wikipedii we wszystkich językach. Wcześniej Pekin blokował chińskojęzyczną wersję strony i wybrane artykuły w innych językach.

“W kwietniu fundacja Wikimedia ustaliła, że Wikipedia nie jest już dostępna w Chinach (…) Po bliższej analizie wewnętrznych raportów ruchu możemy potwierdzić, że zablokowano wszystkie wersje językowe Wikipedii” – napisała rzeczniczka fundacji Samantha Lien w mailu cytowanym przez agencję Reuters i stację BBC.

Internetowa encyklopedia dołączyła tym samym do tysięcy stron internetowych blokowanych przez chińskie władze za pomocą tzw. wielkiego chińskiego firewalla. Są wśród nich również serwisy Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, komunikator WhatsApp czy witryny wielu niezależnych od Pekinu mediów.

Chiny blokowały wcześniej dostęp do Wikipedii po chińsku oraz do pojedynczych artykułów w innych językach, dotyczących spraw niewygodnych dla komunistycznego reżimu, takich jak masakra na Placu Tiananmen w Pekinie z 1989 roku czy himalajskiego regionu Tybet. Podejrzenia, że Wikipedia została całkowicie zablokowana, pojawiły się w kwietniu, gdy chińscy użytkownicy zaczęli się skarżyć w mediach społecznościowych, że strona jest niedostępna.

Testy przeprowadzone przez organizację monitorującą cenzurę sieci w Chinach GreatFire.org wykazały, że Wikipedia jest tam niedostępna od 23 kwietnia. Chińskie biuro ds. cyberprzestrzeni, które nadzoruje cenzurę sieci, nie odpowiedziało na prośbę Reutersa o komentarz.

Źródło: pap.pl