Głosowanie nad wyjściem Wielkiej Brytanii z UE w czerwcu

0
Brexit talks on the verge of crucial new stage as Theresa May falters by Tiocfaidh ár lá 1916 (CC BY-ND 2.0)

Brytyjski rząd pomimo tego, że nie uzyskał wymaganej większości parlamentarnej, zapowiedział, że do kolejnego głosowania nad wyjściem Wielkiej Brytanii z UE w formie drugiego czytania projektu ustawy o opuszczeniu Wspólnoty dojdzie w pierwszym tygodniu czerwca.

Dotychczas posłowie trzykrotnie odrzucili proponowaną umowę, każdorazowo wywołując poważne podziały w rządzącej Partii Konserwatywnej.

Downing Street poinformował o planach kolejnego głosowania po wieczornym spotkaniu premier Theresy May z liderem opozycyjnej Partii Pracy Jeremym Corbynem w ramach trwających od kilku tygodni negocjacji dotyczących znalezienia ponadpartyjnego porozumienia ws. brexitu.

“Wieczorne rozmowy pomiędzy premier a liderem opozycji były przydatne i konstruktywne” – zaznaczono, dodając, że będą one kontynuowane w kolejnych dniach “w celu znalezienia stabilnej większości” w parlamencie.

Jak podkreślono, w trakcie rozmów szefowa rządu “wyraziła się jasno na temat swojej determinacji, aby doprowadzić do zakończenia rozmów i zrealizowania podjętej w referendum decyzji o wyjściu z Unii Europejskiej”. “To niezbędne, jeśli Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską przed letnimi wakacjami” – dodano.

Brytyjskie media podały jednak nieoficjalnie, że pomimo trwających rozmów opozycyjna Partia Pracy wciąż nie planuje na tym etapie poprzeć rządowej propozycji, o ile nie uda się uzyskać ustępstw dotyczących m.in. przyszłego członkostwa Wielkiej Brytanii w unii celnej.

Wcześniej trzynastu byłych ministrów zaapelowało w liście otwartym do premier May, by nie ustępowała żądaniom ze strony laburzystów, oceniając, że byłaby to “zła strategia”. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in. faworyci do zastąpienia szefowej rządu Boris Johnson i Dominic Raab, a także zwolniony niedawno ze stanowiska były minister obrony Gavin Williamson.

Źródło: pap.pl