Sondaż: partia Nigela Farage’a na czele w wyborach do PE

0
Nigel Farag by Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)

Z najnowszego sondażu Opinium wynika, że eurosceptyczna Partia Brexitu (Brexit Party) z Nigelem Faragem na czele zdobędzie więcej głosów w zbliżających się wyborach niż konserwatyści i laburzyści razem wzięci. Według przewidywań, na Brexit Party zagłosuje co trzeci Brytyjczyk.

Nigel Farage może mówić o sporym sukcesie. Najnowszy sondaż wskazał, że na jego ugrupowanie zagłosuje dwa razy więcej ludzi, niż początkowo zakładano. Według Opinium, na Brexit Party głos odda 34 procent mieszkańców kraju.

Partia Farage’a mogłaby zmienić polityczny krajobraz Wielkiej Brytanii, gdyby wybory krajowe odbywały się w najbliższym czasie

Na drugim miejscu znajdą się laburzyści, którzy zgarną dla siebie 21 procent głosów. Według sondażu, konserwatyści mogą liczyć jedynie na 11-procentowe poparcie.

Zadowoleni z wyniku wyborczego mogą być również liberalni demokraci – wszystko wskazuje na to, że zdobędą 12 procent głosów, a więc o 5 procent więcej niż zakładano.

Zdaniem Adama Drummonda z Opinium, Farage do perfekcji opanował sztukę “zyskiwania poparcia na chaosie związanym z Brexitem”. Ekspert ocenił, że większość zwolenników wyjścia z UE zagłosują właśnie na niego. W tym samym czasie przeciwnicy Brexitu podzielą swoje głosy pomiędzy kilka różnych partii.

Z drugiej strony, jak zauważa specjalista, zbliżające wybory pokażą, czy Brytyjczycy faktycznie chcą Brexitu. Według wstępnych szacunków, aż 57 procent mieszkańców Zjednoczonego Królestwa odda swój głos na prounijną partię.

Źródło: londynek.net