10 funtów za godzinę dla wszystkich w Zjednoczonym Królestwie

0
Millicent Fawcett Statue 12 - Jeremy Corbyn by Garry Knight (CC0 1.0)

Partia Pracy ogłosiła, że wprowadzi “zmieniające życie” zmiany na rynku pracy – chcąc podwyższyć stawkę minimalną dla wszystkich pracowników do 10 funtów za godzinę od 2020 roku. Poinformowano również, że wyższa stawka ma obowiązywać również osoby nieletnie.

Obecnie stawka minimalna dla niewykwalifikowanych pracowników powyżej 25. roku życia wynosi 8,21 funta. Stawka dla osób nieletnich wynosi z kolei 4,35 funta.

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił, że nowa płaca minimalna nie tylko będzie znacznie wyższa, ale również bardziej sprawiedliwa – bez wykluczania młodych pracowników, którzy zmuszeni są do pracy za mniejsze stawki. Obecnie niemal w całej Wielkiej Brytanii nieletni mogą porzucić edukację w wieku 16 lat i rozpocząć pracę zarobkową. Jedynym wyjątkiem jest Anglia, w której wszyscy muszą uczęszczać do szkoły do momentu osiągnięcia pełnoletniości.

„Sprawiedliwa płaca za sprawiedliwą płacę to coś, z czym utożsami się każdy. A jednak jakimś cudem dyskryminujemy najmłodszych? Przecież nie dostajesz zniżki w sklepach, jeśli masz mniej niż 18 lat” – przekazał Jeremy Corbyn w Birmingham.

Wyborcze obietnice Partii Pracy związane z płacą minimalną spotkały się z gigantyczną krytyką niemal wszystkich organizacji zrzeszających pracodawców w UK. Eksperci i ekonomiści szacują, że tak drastyczne podniesienie stawki godzinowej doprowadzi do likwidacji “tysięcy stanowisk pracy” i zagrozi stabilności finansowej kraju.

Z podobną inicjatywą wyszli niedawno socjaliści w europarlamencie, do których należy również Partia Pracy. Politycy zapowiedzieli, że jeśli uzyskają pełną kontrolę w najbliższych wyborach, wprowadzą obowiązkową płacę minimalną – 10 euro na godzinę – we wszystkich krajach Wspólnoty.

Źródło: londynek.net