Juncker: milczenie ws. brexitu przed referendum było błędem

0
Jean-Claude Juncker, ue, uk, brexit,
Jean-Claude Juncker, ue, uk, brexit,

Jean-Claude Juncker Szef Komisji Europejskiej przyznał ostatnio, że jednym z błędów popełnionych przez Unię Europejską podczas jego kadencji było to, że w 2016 roku przed referendum w sprawie brexitu blok milczał w tej sprawie. Jednocześnie Unia powinna była wtedy odpowiedzieć na “kłamstwa” w tej kwestii szerzone przez antyunijne ugrupowania.

Podczas wtorkowej konferencji w Brukseli, dotyczącej zbliżającego się szczytu w rumuńskim Sybinie, podczas której unijni liderzy maja dyskutować o tym, w jakim kierunku powinna zmierzać Wspólnota, Juncker stwierdził: „myliłem się, milcząc”. Były to słowa podsumowujące pytania do Szefa KE dotyczących m.in. porażek poniesionych przez UE w trakcie jego kadencji.

Jak odpowiedział, jeden z błędów popełnionych w UE podczas jego kadencji polegał na tym, że przed referendum ws. brexitu w 2016 r. blok milczał w tej sprawie. Jego zdaniem UE powinna wtedy odpowiedzieć na “kłamstwa” rozpowszechniane przez tych, którzy byli zwolennikami wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE.

„Błędem było wtedy nieinterweniowanie i niewtrącanie się, ponieważ bylibyśmy jedynymi, którzy mogliby odeprzeć kłamstwa, które były rozpowszechniane. (…) Myliłem się, milcząc w ważnym momencie” – powiedział we wtorek w Brukseli.

Jak zaznaczył, błędem było to, że czołowe instytucje bloku podążały za radą ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, który prosił je, aby nie mieszać się w wewnętrzne sprawy Wielkiej Brytanii. Juncker był też pytany o wycofanie przez rządzącą na Węgrzech partię Fidesz swojego poparcia dla Manfreda Webera jako kandydata Europejskiej Partii Ludowej na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Decyzję tę obwieścił w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban. Juncker odparł, że wtedy, gdy on został w 2014 r. kandydatem na szefa KE, Orban również go nie poparł.

Źródło: pap.pl